Scroll Top

Alman istihbaratı FETÖ ile işbirliği yapıyor

Türkiye uzmanı, Alman tarihçi ve gazeteci Dr. Nick Brauns, darbeci terör örgütü FETÖ ile Alman Devleti arasındaki ilişkiye dair önemli tespitlerde bulundu. Federal Haberalma Servisi’nin (BND) Başkanı Bruno Kahl’ın 15 Temmuz’u FETÖ’nün yapmadığı yönündeki söylemine atıfta bulunan Brauns, BND’nin FETÖ konusunda Alman kamuoyunu manipüle ettiğinin altını çizerek, “İstihbarat Temsilcisi’nin bu değerlendirmesi, açıkça kamuoyunu manipüle etmeye yöneliktir.

Alman hükümetince desteklenen ve hükümete siyasi danışmanlık eden SWP tarafından yayınlanan bir bültende, Gülen tarikatının siyasi bir proje olduğu Alman istihbarat Şefi’nin de gözünden kaçmış olmalı! 2018 yılında ‘Der Spigel’ dergisi, Ankara’daki Alman Büyükelçiliği’nin iç gizli raporunu ele geçirmişti, bu raporda ‘Gülen tarikatının Türkiye’de devlet kurumlarına yönelik kitlesel anlamda sızma’ planı yürüttüğü bilgisi yer alıyordu.

Raporda Gülen cemaatinin, hiyerarşik bir biçimde mafya tipi örgütlendiğine de yer verilmişti” dedi. Merkel ilişkileri gizliyor Alman hükumetinin FETÖ’yü koruduğunu ifade eden Brauns, Merkel hükumetinin FETÖ olan işbirliğini de gizlemeye çalıştığı tespitini yaparak, “Federal Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke, geçen yıl Federal Hükümet ile Gülen hareketi içindeki dernekler arasında, hala ortak projelerin olup olmadığı konusunda hükümetin yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırladı.

Federal Hükümet, istihbarat servislerinin gizlilik prensipleri ve ortak çıkarlarını tehlikeye atacağı gerekçesiyle soru önergesine cevap vermemeyi tercih etti. Başka bir ifadeyle ise, ya Alman devleti ile Gülen cemaati arasındaki işbirliği sadece gizli servis düzeyinde gerçekleşiyor. Ya da federal hükümet, Türk hükümetiyle sorun yaşamamak için Gülen cemaati ile işbirliğini ifşa etmek istemiyor” diye konuştu.

Benzer gönderiler