Scroll Top

FETÖ’cülerin yalanları devam ediyor: “Atatürkçüyüm, ateş açmadım, PKK zannettim”

thumbs_b_c_5bca78e83645cfbd2dfc4e64cd023d38

FETÖ mensubu darbecilerin yargılanmasına devam ediliyor. Ankara’da görülen dava eski Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı 1. İstihbarat Analiz ve Değerlendirme Daire Başkanı Tuğamiral Sinan Sürer yalanlara dolu ifadesini verdi.

Sivillere ateş ettiği kamera görüntülerine yansıyan Sürer o kadar çok yalan söyledi ki, Genelkurmay Karargahı’nda vurulan sivillerden birinin annesi fenalık geçirdi. Şehit yakını, sağlık ekiplerinin müdahalesi için duruşma salonundan çıkarıldığı sırada “Oğlumun katili burada, karşımda.” diyerek tepki gösterdi.

İddianamede, Sürer’in daire başkanı olarak amiri konumunda bulunduğu yurt dışındaki askeri ataşelere, “Ataşeler” WhatsApp grubu üzerinden “Arkadaşlar, TSK yönetime el koymuştur. Bunu tüm muhataplarınıza derhal iletin.” şeklinde talimat verdiği, ataşelerin büyük çoğunluğunun da mesajı “Emredersiniz.” şeklinde cevapladığı tespitine yer veriliyor.

Örgütün haberleşme programı ByLock’u kullandığı da belirlenen Sürer’in, Konutkent’teki villada Adil Öksüz liderliğinde gerçekleştirilen darbe planlaması toplantılarına katıldığı da iddianamede yer alıyor.

Ateş açmamış koruma refleksiyle doğrultmuş

Darbeci tuğamiral Sinan Sürer, mahkemedeki savunmasında, sivilleri vurmadığını iddia ederek, koruma refleksi gereği silahını doğrulttuğunu öne sürdü.

Atatürkçü ve çağdaş yaşam tarzına sahip olduğunu, FETÖ ile ilgisi bulunmadığını iddia eden sanık Sürer, yıllık izinde olmasına rağmen neden Genelkurmay Karargahı’na gittiğine ilişkin açıklama yapmaya çalıştı.

İstihbarat Analiz ve Değerlendirme Daire Başkanı PKK zannetmiş

Darbe girişimi olduğu gün, İstanbul’daki üniversiteye kayıt yaptırmak için yola çıktığını, Bolu’ya geldiğinde evrakını unuttuğunu fark ederek dönmek zorunda kaldığını öne süren Sürer, yoldayken emir astsubayının kendisini arayarak Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda karışık bir durumun söz konusu olduğunu söylediğini anlattı.

Bunun üzerine karargaha gittiğini dile getiren Sürer, bu sırada kendisini arayan Albay Alper Esat’ın “Bir kalkışma ve terör saldırısı” olduğunu söylediğini, ne yapmaları gerektiği konusunda kendisinden yardım istediğini savundu.

Sürer, “Sorumluluk bilinci çerçevesinde ben de ‘Herkes kendi emniyetini alsın, karargaha kimse gelmesin, herkes zincir yapıp birbirini arasın.’ dedim. Kalkışma deyince PKK’nın Türkiye’nin bir yerinde ayaklanma yaptığını düşündüm çünkü o dönemlerde öz yönetim konuşuluyordu.” ifadelerini kullandı.

Genelkurmay Karargahı’nda Sürer’in vurduğu iddia edilen sivillerden birinin annesi, savunma sırasında duruşma salonunda fenalık geçirdi. Şehit yakını, sağlık ekiplerinin müdahalesi için duruşma salonundan çıkarıldığı sırada, “Oğlumun katili, oğlumun katili, oğlumun katili burada, karşımda.” diyerek tepki gösterdi.

 

 

Benzer gönderiler