Scroll Top

Almanya FETÖ’cü iki generale kucak açtı

50430

Alman Bild gazetesi, önceki gün iki Türk generalin Frankfurt Uluslararası Havaalanı’nda Almanya’ya iltica başvurusunda bulunduğunu yazdı.

Bild gazetesi, bu kişilerin 15 Temmuz darbe girişimine dâhil olduklarının düşünüldüğünü belirtti.

Haberde, Türk generallerin sığınma başvurusunun ilk değerlendirmesinin ardından Giessen bölgesindeki geçici yerleşim bölgelerine gönderileceği ifade edildi.

Almanya’nın kısa süre önce darbe girişiminin ardından ülkeye sığınma başvurusunda bulunan FETÖ’cü subaylarından bir kısmına sığınma hakkı temin etmesi, Türkiye tarafından sert tepkiyle karşılanmıştı.

Türkiye, İncirlik Hava Üssü’nde bulunan yaklaşık 260 Alman askerini ziyaret etmek isteyen Alman vekillerin talebine olumsuz karşılık vermişti.

Türkiye’nin tepkisini ‘hoş olmayan bir karar’ olarak nitelendiren Almanya Başbakanı Angela Merkel ” Türkiye ile iletişimi sürdüreceğiz. Fakat bunun paralelinde, görevimizi gerçekleştirmek için farklı yollar aramalıyız. Bunun anlamı, İncirlik’e alternatif aramak. Alternatiflerin biri de Ürdün” demişti.

Başbakan tepki göstermişti.

Başbakan Binali Yıldırım ise dün yaptığı son grup toplantısı konuşmasında “Almanya’da geçen hafta darbe girişimine dahli bulunan ve yurtdışına kaçan askerlere sığınma izni verilmesi bu noktada ilişkilerimizin tekrar gerilmesi için önemli bir gelişme olmuştur. Almanya bir şeye karar vermek durumdadır. Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek istiyorsa, o zaman yönünü bölücülere FETÖ’cülere değil Türkiye Cumhuriyeti’ne dönmek zorundadır” ifadelerini kullanmıştı.

Benzer gönderiler