Scroll Top

FETÖ’cü darbeden sonra hâkim olmuş

fetö-hakim

Düzce’de görev yapan hâkim Sümeyye Koç 5 Mayıs’ta FETÖ soruşturması kapsamında Ankara’da gözaltına alındı. Hâkim Sezer Söylemez tarafından sorgulanan ve FETÖ bağlantısını kabul eden Sümeyye Koç şunları kaydetti:

“Ben 14 yaşından beri FETÖ’nün içindeyim. FETÖ’ye ait dershanelere gittim. Ankara Hukuk Fakültesini kazandım. Ankara’da FETÖ’ye ait bir eve yerleştirildim. Bu evde benim gibi hukuk fakültesi öğrencileri kalıyordu. 2’nci sınıftayken kaldığım evin ablalığını yaptım. Evin mali idaresi bendeydi, akşam da dini sohbetler yapıyordum. Evde kalan öğrenciler zaman zaman değişiyordu. Aynı anda en fazla 5 kişi oluyorduk. İdare ettiğim kişilerden hiçbirini hatırlamıyorum. Kim olduklarını söyleyemem.”

 “Nasıl olduğunu bilmediğim halde güvenlik soruşturmalarını geçtim.”

Güvenlik soruşturmasından geçmeyi beklemediğini belirten Sümeyye Koç şöyle devam etti: “Yine hâkimlik sınavına hazırlanırken, FETÖ’ye ait çalışma evinde kalıyordum. Bu evde de 3-4 kişi kalıyorduk. Haziran 2015’te taşındığım ve sınava hazırlandığım bu evde kimlerin kaldığını hatırlamıyorum. Eylül 2016’da kura çekerek Düzce Adliyesine hâkim olarak atandım.

Gerek hâkim adaylığım sırasında gerekse staj sonunda yapılan mülakat ve güvenlik soruşturmaları sonunda eleneceğimi düşünüyordum. Ancak nasıl olduğunu bilmediğim bir şekilde bu aşamaları geçtim.

FETÖ içerisinde gerçek adını bilmediğim ‘Zehra’ kod adlı kişiye bağlıydım. 17-25 Aralık sürecinden sonra ‘Cover Me’ adlı haberleşme ağını telefonuma Zehra yükledi. Yaklaşık 1 sene önce Zehra ‘Bu programı sileceğiz, Eagle isimli programı yükleyeceğiz.’ dedi ve telefonuma bu programı yükledi.”

Kimsenin ismini vermedi.

Sümeyye Koç, hiçbir FETÖ’cünün ismini vermedi: “Hukuk fakültesi öğrencisiyken aynı evde kaldığım, ablalık yaptığım, daha sonra yine birlikte hâkimlik sınavına hazırlandığım isimler arasında FETÖ’ye mensup olduğunu söyleyeceğim herhangi bir kimse yoktur. Serbest bırakılmayı talep ederim.”

Cezaevine konuldu

Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimi Sezer Söylemez, Sümeyye Koç’un tutuklanmasına karar verdi. Tutuklanan Sümeyye Koç, Sincan Cezaevi’ne gönderildi.

Benzer gönderiler