Scroll Top

ABD, uçak yolcularını haber vermeden “işaretliyor”

2

ABD Ulaşım Güvenliği İdaresi (TSA) Amerikalıları uçak yolculuklarında takip ettiği için tepkilerle karşı karşıya kalmış durumda.

ABD basınında çıkan haberlere göre, TSA’nın kullandığı “Quiet Skies” isimli program iç hat uçuşlarında gözetim gerektirecek hiçbir suç kaydı olmayan uçak yolcularını işaretlemek için bilinmeyen bir algoritma kullanıyor.

Uçaklarda gözetim faaliyetlerini gerçekleştirmekle vazifeli silahlı sivil polisler söz konusu programa ilişkin eleştirileri reddetti. TSA ise herhangi bir şekilde ırklara göre bir kategorizasyonun olmadığı savunup programın oldukça “pratik” bir yöntem olduğunu söyledi.

TSA, BBC’ye yaptığı bir açıklamada “Özel hayatın gizliliği ile vatandaşlık hakları ve özgürlüklerle ilgili kamu birimlerinin rutin incelemeleri ve aktif yönetimi ile bu program 30 bin fitte meydana gelecek diğer bir terör hadisesini engelleme noktasında pratik bir yöntem.” ifadelerini kaydetti.

“Quiet Skies” programı uçaklarda görevli silahlı sivil polislerin yolcuları gölgeleri gibi takip etmesine ve şüpheli herhangi bir davranışı TSA’ya raporlamasına yarıyor.

Fakat bu yolcular bir terörist tarama veri tabanının parçası ya da herhangi bir yasa dışı eylem şüphelisi değil. Ayrıca yolcular, bu programa dâhil edildiklerine dair bilgilendirilmiyorlar.

Benzer gönderiler