Scroll Top

Ankara’daki ilk FETÖ kararında mahkeme ceza yağdırdı

1400850_620x410

FETÖ’nün darbe girişimi davalarında Ankara’daki ilk karar açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga’nın alıkonulmasına ilişkin davada, sanıkların 18’i ağırlaştırılmış müebbet ve 12’şer yıl, 5’i müebbet hapis ve 10’ar yıl, eski Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı Kurmay Albay Muhsin Kutsi Barış ise 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanıklar arasında yer alan iki er beraat etti.

Dün esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasını yapan eski Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı Kurmay Albay Muhsin Kutsi Barış, “Eğer alay personelinin darbeden haberi olsaydı, 11 aydır cezaevinde farklı koğuşlarda bulunan personelden bazıları darbeden haberdar olduğundan bahsederdi” demişti.

“Muhakeme edemedim, sorumluluk ben de”

Barış, sıkıyönetim mesajlarının geldiği ana kadar yaşananların Özel Kuvvetler personelince icra edilecek “koruma tatbikatı” için yapıldığını düşündüğünü belirterek, “Çekilen sıkıyönetim mesajlarının teyit edilmesi sonucu, alay komutanı olarak yaptığım muhakeme sonrası, emir komuta zinciri içerinde olduğu düşünülen ve terörist saldırıların olduğu bildirilen olaylar içerisinde, sakatlanan irademle verilen kararların neticesinde yer alınmıştır” ifadelerini kullandı.

“Beni cezalandırın”

Barış, “Personelimin suçsuz olduğunu, mutlak itaat anlayışı içerisinde yer aldığını ve bunun da askerliğin gerekliliği olduğunu ifade etmek istiyorum. Varsa bir suçumuz bunu da kabul ederiz. Eğer cezalandırılacaksak da alay komutanı olarak ben cezalandırılayım. Ben tahliyemi filan da talep etmiyorum. Alay komutanı olarak personelim hakkında verilecek kararda mahkemenin bunları göz önünde bulundurulmasını talep ediyorum” açıklamasında bulunmuştu.

Benzer gönderiler