Scroll Top

“Babanız bile olsa ateş edeceksiniz”

mahkeme

Bayburt’taki FETÖ davasında dinlenen tanık Batuhan Ş, “Selahattin yüzbaşı, ’emir gelirse dışarıya çıkılacak, babanız bile olsa emir geldiğinde ateş edeceksiniz’, ‘ateş etmezseniz ben size ateş edeceğim.’ şeklinde sözler söylemişti.” dedi.

Bayburt’ta, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçundan 10’u tutuklu 21 rütbeli askerin yargılandığı davada, tanıkların dinlenmesine devam edildi.

Bayburt Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, aralarında eski 4. Motorlu Piyade Komutan Yardımcılığı Bayburt kışla komutanı yarbay Ahmet Ergüden’in de bulunduğu tutuklu ve tutuksuz sanıklar, yakınları, avukatlar ile tanıklar katıldı.

Mahkeme heyeti, FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişiminde 4. Motorlu Piyade Komutan Yardımcılığı Bayburt Kışlası’nda vatani görevini yapan bazı erler ile rütbeli personeli tanık olarak dinledi.

Tanık Batuhan Ş. ise şunları dile getirdi: “Vali Bey aradı, ‘herkes burada siz gelmediniz’ dedi. Biz çıkıp gidiyorduk, ancak halk yolları kapattığı için gidemedik. Ahmet yarbay Vali Beyi aradı, halkın kışla dışında olduğu için çıkamadığımızı söyledi. Kışla içinde karargahın arkasından sesler gelmişti.

Ahmet yarbay ‘git bak’ demişti. Ben de kışlanın arka tarafına gidip baktığımda tam teçhizatlı arkadaşlarım bekliyordu. Arkadaşlarım Berat Güngör ve Erhan Kulak’tan öğrendiğim kadarıyla Selahattin yüzbaşı, ’emir gelirse dışarıya çıkılacak, babanız bile olsa emir geldiğinde ateş edeceksiniz’, ‘ateş etmezseniz ben size ateş edeceğim.’ şeklinde sözler söylemişti.”

Benzer gönderiler