Scroll Top

FETÖ’nün sivil imamlarıyla şehir şehir gezen eski Yargıtay üyesine fezleke

salih-sönmez

Eski Yargıtay Üyesi Salih Sönmez’in, “Başka yerlerden not geliyor, darbe olacak.” mesajı atan FETÖ’cü sivil imama bağlı olduğu öğrenildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ’nün yargı yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında eski Yargıtay Üyesi Salih Sönmez hakkında fezleke düzenlendi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen fezlekede Sönmez’in, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” ve “silahlı terör örgütü yönetmek” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapsi istendi.

Örgüt toplantısında karar verilmiş

FETÖ’nün 2010’da Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nda çoğunluğu ele geçirmesinin ardından yüksek yargıya gönderilecek örgüt üyelerinin belirlenmesi amacıyla Mehmet Kaya ve Bülent Çiçekli’nin evinde toplantılar yapıldığına dikkat çekilen fezlekede, şüpheli Sönmez’in de Yargıtay’a gönderilmesine bu toplantılarda karar verildiği belirtildi.

Fezlekeye giren ifadelerde, Sönmez’in Yargıtay Üyesi olmadan önce hakimlik görevi yaptığı yerlerde de örgüt toplantılarına katıldığı ve bu toplantıları organize ettiği kaydedildi.

Sivil imamlarla birlikte seyahat etmiş

22 Temmuz 2016’dan bu yana tutuklu bulunan Salih Sönmez’in telefon sinyal bilgilerine ilişkin rapor da fezlekeye girdi. Söz konusu raporda, Sönmez’in kullandığı telefon ile örgütün sivil imamları Yusuf Doğan, Mehmet Özçelik ve Şükrü Aktaş’ın kullandığı telefonların aynı tarihte ve noktalardan sinyal verdiği bilgisi yer aldı.

Söz konusu sinyal bilgilerine göre ise Sönmez’in 24 Temmuz 2015’te Yusuf Doğan ile Niğde Bor’da, 3 Mayıs 2015’te Şükrü Aktaş ve Mehmet Özçelik ile Konya Kulu’da, 3 Şubat 2015’te Mehmet Özçelik ile İstanbul Üsküdar’da olduğu anlaşılıyor. Söz konusu telefon sinyallerine ilişkin “Şüphelilerin aynı tarihte aynı yerde bulunmalarının bir tesadüf olmadığı, şüphelilerin bir araya geldikleri ve birlikte seyahat ettikleri kanaatine varılmaktadır.” değerlendirilmesi yapıldı.

Söz konusu imamlardan Yusuf Doğan, ByLock’tan yazdığı darbe mesajlarıyla gündeme gelmişti. Doğan’ın “Başka yerlerden not geliyor. Darbe olacak, gidişat o.” dediği belirlenmişti.

Benzer gönderiler