Büyükelçi katiline 15 Temmuz’da izin veren emniyet müdürünün 30 yıl hapsi istendi

mevlüt-mert-altıntaş

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’u öldüren FETÖ’cü polis Mevlüt Mert Altıntaş’ı 15 Temmuz darbe girişiminin sabahında 2 gün izin verip Ankara’ya gönderen dönemin Diyarbakır Çevik Kuvvet Şube Müdürü Kahraman Sezer’in darbeye teşebbüs suçundan yargılanmasına devam edildi.

Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” ve “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış ömür boyu ve 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Kahraman Sezer, tutuklu bulunduğu İskenderun T tipi Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS sistemi ile katıldı.

ByLock kullanıcısı çıktı

Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, sanığın telefonunda ByLock, Eagle, Kakaotalk ve VPN uygulamalarına ait izlere rastlandığını bildirdi.

Savcı, sanığın FETÖ ile organik bağ kurup bu örgütün kuruluş amaçlarını, faaliyetlerini ve eylemlerini benimsediğini kaydetti. Sezer’in örgütün amaçları doğrultusunda hareket ettiğini vurgulayan savcı, sanığın FETÖ silahlı terör örgütü üyesi olduğunun dosya kapsamı ile sabit olduğunu da ifade etti.

Polislere darbeye direnilmemesi talimatı

Sanığın darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi emrindeki emniyet görevlilerine “Bütün herkes personeli uyarsın. Kimse talimatsız bir şekilde hareket etmeyecek, fevri hareketlerde bulunmayacak. Benim emrim dışında kesinlikle talimatsız silah kullanılmayacak. Askerle çatışma ortamına girilmeyecek.” talimatı verdiğini belirten savcı, buna ilişkin tanık beyanları ve WhatsApp kayıtlarının bulunduğunu vurguladı.

Sanığın “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçuna yardım etmek” suçunu işlediğini belirten savcı, Sezer’in 22.5 yıldan 30 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Savcı, Sezer’in alması muhtemel ceza miktarı da dikkate alındığında kaçma ihtimalı bulunduğundan tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

“Tutukluluk haline devam” kararı

Ara kararlarını açıklayan Mahkeme, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren Bylock sorgu tutanağına ilişkin somut delillerin bulunması nedeniyle Sezer’in tutukluluk halinin devamına karar verdi. Sanık ve avukatına esas hakkındaki savunmalarını hazırlamak üzere süre veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın