Scroll Top

Darbe girişimi davaları tamamlandı

darbe-girisimi-15-temmuz

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) gerçekleştirdiği hain 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden yaklaşık 6 sene geçti. 251 vatandaşımızın öldüğü, 2 bin 734 kişinin gazi olduğu darbe girişimine ilişkin toplam 284 dava açıldı. Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından ise 100 binin üzerinde soruşturma başlatıldı. Soruşturmaların tamamlanması sonrası, darbecilerin hâkim karşısına çıkartılması için ülke genelinde 289 dava açıldı. Anadolu Ajansı’nın haberine göre, açılan 289 davanın tamamı karara bağlanarak sonuçlandırıldı. Yaklaşık 6 yıl süren yargılama süreçlerinin sona ermesiyle, 4 bin 891 sanık hakkında mahkûmiyet hükmü verildi. Bu sanıklardan 3 bini müebbet hapis cezası aldı. Aralarında 24 eski general ve 526 subayın yer aldığı 1366 sanık müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 85 eski general, 1116 eski subayın aralarında yer aldığı 1634 sanık hakkında ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesine hükmedildi.

1891 sanık hakkında değişen hapis cezaları

FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin açılan davalarda ilk karar Erzurum’da verildi. Örgütün sözde “Erzurum sıkıyönetim komutanı” kurmay albay Murat Koçak ve kurmay binbaşı Murat Yılmaz çıkartıldıkları mahkeme tarafından yargılandı. Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıkların 5 Ocak 2017 tarihinde “Anayasayı ihlal” suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Son olarak ise Çanakkale 5. Alay Komutanlığı davası neticelendirildi. Böylelikle ülke genelindeki tüm darbe girişimi davalarında yargılamalar tamamlandı. Türkiye genelinde açılan davalarda mahkemeler, 1891 sanık hakkında çeşitli sürelerde değişen hapis cezası kararı verdi. Tamamlanan davalarda 2 bin 870 kişinin beraatına karar verildi.

Darbe girişimi davalarında sanıklara ağırlaştırılmış müebbet

15 Temmuz 2016’da, darbeci hainler TRT’nin İstanbul Ulus’taki yerleşkesini ve Digiturk binasını işgal etmişti. TRT ve Digiturk’un işgal edilmesiyle ilgili davanın açıklanan kararında; aralarında 24 eski general ve 526 subayın yer aldığı 1366 sanık müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 85 eski general, 1116 eski subayın aralarında yer aldığı 1634 sanık hakkında ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

darbe-girisimi-15-temmuz-girisimi

Darbe girişiminin ana üssü olarak kullanılan Akıncı Üssü’ndeki eylemlere ilişkin davada 475 sanık yargılanmıştı. Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlere ilişkin ise 224 sanık hakkında yargılama kararı verildi. Bu sanıklar arasında darbenin askeri kanadındaki planlayıcı ve icracılardan oluşan sözde “yurtta sulh konseyi” üyeleri de yer alıyor. Genelkurmay “çatı” davası ve Akıncı Üssü’ndeki eylemlere ilişkin davada yargılanan darbeciler, ağırlaştırılmış müebbet ve süreli hapis cezalarına çarptırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a suikast girişimi davasında sanık olarak yer alan FETÖ’nün suikast timi de ağır cezalar aldı.

darbe-girisimi-15-temmuz-girisimi

İlk derece mahkemelerince karara bağlanan bazı davaların istinaf ve Yargıtay süreçlerinin tamamlandığı kaydedildi. Bunun yanı sıra, çok sayıda davanın ise istinaf ve temyiz incelemelerinin sürdürüldüğü belirtildi.

 

Benzer gönderiler