Scroll Top

Halkın üzerinde bir güç yok: 15 Temmuz

15-temmuz-darbe

“Selam olsun tanka karşı dimdik duran kahramanlara. Helal olsun bu yiğitleri doğuran eli öpülesi analara. Yazıklar olsun darbeye sevinen kanı bozuklara. Helal olsun Çanakkale ruhunu yaşatanlara. Yazıklar olsun vatan elden giderken kaçan korkaklara. Selam olsun ölüme meydan okuyan tüm canlara. Yazıklar olsun kendi milletine silah sıkan soysuzlara.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu şiiri 2017 yılında, 15 Temmuz Şehitleri Anma Programı’nda okumuştu. Onun sesinden bu şiiri dinlerken duygulanmamak elde değil. Nitekim 15 Temmuz 2016 gecesi, Türk milleti adeta destan yazdı. Vatanın bütünlüğüne, milletin iradesine kastetmeye çalışan hainlere geçit vermeyen halk, demokrasiye kurulan pusuyu iman gücü ve cesaretiyle alt üst etti. Hain FETÖ’cülerin darbe girişimine kalkışmasının üzerinden tam 6 yıl geçti. Devletin her birimine sinsice yerleşen alçaklar, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne de sızmıştı. 15 Temmuz günü, kendilerine emanet edilen silahları millete doğrulttular. Tek bir amaçları vardı, FETÖ’yle mücadele eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın canını alarak hükümeti darbe ile devirmek.

FETÖ’cü hainler, darbeyi 16 Temmuz saat 03.00’te yapmayı planlamışlardı. Ancak Genelkurmay’daki hareketliliği görüp panikleyerek darbe girişimini 15 Temmuz 20.30’a çektiler. Kanlı gecenin merkezi ise başkent Ankara’ydı. Ankara’daki Akıncı Üssü’nden yönetilen darbe girişiminde, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın da aralarında bulunduğu birçok komutan alıkonuldu. Tank ve zırhlı araçların kışla dışına çıktığı gecede, FETÖ’cü pilotların kullandığı savaş uçakları TBMM, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Emniyet ve TÜRKSAT’ı bombaladı. Darbe girişiminde 8 binin üzerinde FETÖ’cü askeri personel, 35 uçak, 3 gemi, 37 helikopter, 74’ü tank 246 zırhlı araç ve 4 bine yakın hafif silah kullanıldı. İstanbul’da da en stratejik bölgeler hedef alındı. Saat 22.00’yi gösterirken 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri trafiğe kapatıldı. Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım, 23.10 sıralarında olayları “kalkışma” diye niteledi ve Türk ordusu içerisinde bir grubun darbe girişiminde bulunduğunu duyurdu.

Erdoğan’ın milletine çağrısı gecenin seyrini değiştirdi

O sırada Marmaris’te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı öldürmek için de özel bir tim görevlendirilmişti. Fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15-20 dakika önce bulunduğu yerden ayrılmasıyla bu emellerini gerçekleştiremediler. Belirsizliklerin devam ettiği gecede, darbeciler Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT)’ye de baskın düzenledi ve TRT’den hazırladıkları bildiriyi okuttular. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan saat 00.38 sularında uçaktayken CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Hande Fırat’ın cep telefonundan FaceTime üzerinden canlı yayına bağlandı. Darbenin seyrini değiştiren konuşma şöyleydi: “Bugünkü bu gelişme gerçekten Silahlı Kuvvetlerimizin içerisindeki bir azınlığın ne yazık ki kalkışma hareketidir ve bu malum yapıya ait, paralel yapılanmanın teşvik ettiği, üst akıl olarak onların kullandığı bir harekettir. Ülkemizin birliği, beraberliği, bütünlüğüne yönelik bu harekete karşı inanıyorum ki milletçe vereceğimiz güzel bir cevapla bunlar gerekli olan cezayı alacaklardır. Bu arada milletime de bir çağrı yapıyorum, oda şudur, milletimizi illerimizin meydanlarına davet ediyorum. Havalimanlarına davet ediyorum ve milletçe meydanlarda, havalimanında toplanalım ve bunların o azınlık grubu, tanklarıyla, toplarıyla gelsinler ne yapacaklarsa halka orada yapsınlar. Meydanlardan bunlara gereken cevabı hep beraber verelim. Halkın gücünün üstünde bir güç ben tanımadım bugüne kadar. Ben de Cumhurbaşkanı olarak meydana geliyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı ile kadın-erkek, genç-ihtiyar yüz binlerce kişi sokaklara, meydanlara, devlet binalarına, köprülere ve havaalanlarına akın etti. Üstelik halk sadece buralara gitmekle de kalmadı, darbenin başarısız olması için de canlarını siper etmekten çekinmedi. Türk halkı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, Emniyet Genel Müdürlüğünde, Genel Kurmay Başkanlığında, Boğaziçi Köprüsünde, Özel Kuvvetler Komutanlığında, TÜRKSAT’ta ve diğer yerlerde silahların, tankların ve zırhlı araçların önüne durdu. Halka mermi yağdıran zırhlı araçların üstüne çıkarak hain FETÖ’cülere engel oldu.

Darbeye alkış tuttular

Darbecilerin müdahalelerinde yaralanan yüzlerce kişi hastanelere götürüldü. FETÖ’cü doktorlar ise hastanelerin ışıklarını söndürdü. Teçhizatımız yok yalanıyla yaralıları tedavi etmediler. Öte yandan darbe için sela okumak isteyen 60’tan fazla imam ve müezzin de saldırıya uğradı. Millet var gücüyle hain darbecilere karşı direnirken, antidemokratik muhalifler ise darbeye alkış tuttu. Erdoğan’ı indirmek için darbenin doğru yol olduğunu savundular.

Selam olsun…

Tüm bunlara rağmen, 15 Temmuz gecesi Türk milleti Cumhurbaşkanına, devletine, vatanına ve en önemlisi kendi kaderine sahip çıktı. Bu ülkede yıllarca Müslüman geçinerek milletin dini duygularını sömüren FETÖ’cü hainler, yaşadıkları hezimetle yurt dışına sığındı. O gece Türk halkının üzerine yağmur gibi mermiler yağdıran hainler 251 canımızı şehit etti. Bin 491 kişi ise yaralandı. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Cenabı Allah bu millete bir 15 Temmuz daha yaşatmasın. Selam olsun ölüme meydan okuyan tüm canlara… Helal olsun darbeye darbe yapan korkusuzlara…

Büşra Dede

Benzer gönderiler