FETÖ pisliğini ABD’ye de taşıdı

maxresdefault

Kaliforniya merkezli charter okul şirketlerinden biri olan Celerity Educational Group kurucusu, 3.2 milyon doları başka kaynaklara aktarmak suçundan 30 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Vielka McFarlane, Ocak ayında yapılan ilk duruşmada suçunu ikrar ederek kamu kaynaklarını kişisel amaçlarla kullandığını kabul etti.

Los Angeles Times’da çıkan habere göre McFarlane, charter okulunun kredi kartını pahalı elbiseler satın alma, lüks otellerde kalma ve “first-class” uçuş gibi harcamalarında kullanığı kaydedildi.

McFarlane davası, Amerika’daki charter okulları sistemine karşı büyük bir tepki oluşmasına sebep oldu.

FETÖ’nün charter okullarının, vergi mükelleflerinin parasıyla fonlandığı aynı zamanda da oldukça zayıf bir denetim altında olduğu ortaya çıktı.

Diğer yandan charter okulu sistemine karşı olanların, eğitimi özelleştirmenin gelecekte çok ağır sonuçları olacağını savundukları kaydedildi.

Bir başka charter okulu olan Teksas merkezli Harmony Public Schools ve Alabama merkezli 260 anaokulunun yöneticisi Soner Tarım ise, “yaşadığı şehirdeki en fazla maaş olan adam” konumunda olduğu belirlendi.

Tecrübeli NASA pilotları yılda 144.000 dolar kazanırken, yılda 300.000 dolardan fazla maaş alan Tarım’ın, yerel kamuoyunun yoğun tepkisi altında olduğu belirtildi.

FETÖ mensubu Tarım’ın, 150’den fazla okulla ABD’de en buyuk charter okul ağına sahip olan FETO yöneticilerinden sadece bir tanesi olduğu kamuoyunca biliniyor.

Diğer yandan, New York merkezli sivil toplum örgütü The Network For Public Education (NPE), yetkililerin charter okullarının kanundışı aktivitelerine karşı “uyuduğunu” belirtti.

Vakfın yayınladığı rapora göre, her yıl bütçesi 4 milyar dolar daha yükselen charter school programı kapsamında pek çok usulsüzlük yapılıyor.

Benzer gönderiler