Scroll Top

FETÖ’cü emniyet müdürü Mahmut Cengiz kimdir?

fetocu-mahmut-cengiz-zengin

Fetullahçı Terör Örgütü, uluslararası güçlerden aldığı destekle Türkiye’yi karalamak ve 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin suçunu kendi üzerinden atmak için elinden geleni ardına koymuyor. Darbe girişiminin 6’ncı yıl dönümüne girerken, 14 Temmuz’da ABD İç Güvenlik Bakanlığı (Homeland Security) skandal bir röportaj yaptı. FETÖ’cü emniyet müdürü Mahmut Cengiz, darbe girişiminin mimarlarından, eski CIA Danışmanı Henri Barkey ile yaptığı röportajı yayınladı. Barkey, FETÖ ile ilişkisini reddederken, darbe girişiminin senaryo olduğu minvalinde açıklamalarda bulundu. ABD İç Güvenlik Bakanlığı, sınırda insan kaçakçılığına karşı olmasına rağmen Meksika’dan ABD’ye firar eden FETÖ’cülerin sığınma talebinde bulundukları kritik noktalar arasında yer alıyor. Röportajın bakanlığın resmi gazetesinde yayınlanması bu nedenle dikkat çekti.

FETÖ’cü emniyet müdürü ihraç edildi

FETÖ’cü emniyet müdürü Mahmut Cengiz, Fetullahçı Terör Örgütü’nün emniyete sızdırdığı isimlerden arasında yer alıyor. Cengiz, 1996 yılında Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde görev yaptı. 1997-2011 yılları arasında Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı’na geçti. Daha sonra Iğdır ve Kahramanmaraş’ta faaliyet yürüttü. 2016 yılında 4. Sınıf Emniyet Müdürüyken, 675 sayılı KHK ile görevden uzaklaştırıldı. Cengiz hakkında arama kaydı var. Cengiz, darbe girişimi sonrası ABD’ye gitti.

Cengiz, 2014 yılında FETÖ’ye yönelik operasyonlarda polislerin gözaltına alınmasını protesto eden isimler arasında bulunuyor. 29 emniyet müdürü ve 71 polis amiri, İstanbul Adliyesi önünde eylem yapmıştı. Gözaltına alınan polisler arasında Nazmi Ardıç, Metin Titiz ve Mithat Aynacı yer almıştı.

fetocu-mahmut-cengiz-zengin

ABD’de George Mason Üniversitesi’nde ders veren Cengiz, Türkiye’yi karalamaya yönelik organizasyonlarda yer alıyor. “Uluslararası Organize Suçlara Karşı Küresel Girişim” isimli kuruluş, Eylül 2021’de bir rapor yayınladı. “Global Organize Suç Endeksi 2021” başlıklı 95 sayfalık raporda, Türkiye de yer aldı. AB, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Interpol tarafından finanse edilen kuruluş, 193 ülke hakkında yaptığı değerlendirmede “Suç Puanlama Kategorisi”nde Türkiye’yi 193 ülke arasından 12. sırada göstermişti. Türkiye’yi kötüleyen kurumda FETÖ’cü Mahmut Cengiz de yer almıştı. Raporda, Türkiye’deki hükümetin FETÖ’cülere yönelik zulüm yaptığı, darbecilere yasa dışı iade işlemleri gerçekleştirildiği gibi değerlendirmeler yapılmıştı. Cengiz, ayrıca Türkiye’yi karalamak için “Türkiye’nin Yasadışı Ekonomisi” isimli bir kitap yazdı. 

 

 

 

Benzer gönderiler