Scroll Top

Af Örgütü Türkiye Şubesi’nin çalışanlarına asgari ücretten bile az ücret verdiği ortaya çıktı

7250_5

Her fırsatta Türkiye aleyhine kampanyalar yürüten ve Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ByLock kullancısı olduğu için gözaltında olan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesinin sendikasız, taşeron ve asgari ücretten az ücretle işçi çalıştırdığı ortaya çıktı.

Af Örgütü’nün yüzyüze kampanyasında görev alan işçiler sendika, kadro ve insanca bir ücret istediklerini belirterek greve gittiler. Saatlik 7 TL ücret aldıklarını ifade eden işçiler günde 7 saat ve haftada 6 gün çalıştıklarında ayda ellerine 1.176 TL geçtiğini ve bunun asgari ücretten bile az olduğunu ifade ettiler.

Üç beş çocuk diyerek küçümsediler

Felat Erkozan: “Biz Uluslararası Af Örgütü’nün yüzyüze projesinin çalışanları olarak, Af Örgütü’nde değil de bir insan kaynakları şirketinde çalışıyor olarak gösteriliyoruz. Bu da taşeron sistemi demek. Bunun giderilmesi ve yok edilmesi için taleplerde bulunduk ve bunlar kabul edilmedi.”

Sena Sungur: “İnsan hakları ihlalleriyle mücadele eden STK, işçi haklarını ihlal ediyor. Çalıştığımız yerde bizi ciddiye almadılar ve ‘üç beş çoluk çocuk, heyecanlı gençler, bilmiyorlar ne yaptıklarını’ dediler. Olay çok büyümeyecek gibiydi çünkü onlar bunu yapamayacağımızı düşündüler. Bize direktör tarafından ‘Ben Greenpeace’te çalışırken sigortam bile yoktu, siz buna dua edin’ denildi ve bunun bir insan hakları ihlali olmadığını söylediler. Bu hakları hayalimizde bile canlandıramayacağımızı söylediler.

Bahan Gönce: “Af Örgütü yöneticileri ‘taşeron işçi çalıştırmanın insan hakları ihlali olduğunu düşünmüyoruz’ anlamına gelen ifadeleri rahatlıkla kullanabildiler.”

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesiyse yaptığı açıklamada, yüzyüze projesinde çalışanlara saatlik 7 TL ücret verildiğini, bununda asgari ücretin çok üstünde olduğu belirtildi. Türkiye’yle ilgili sürekli olumsuz açıklama ve kampanyalar yapan Af Örgütü’nün asgari ücretten bile haberi olmadığı ortaya çıktı. Türkiye’de asgari ücret net 1404 ve saatlik 7 ücret ile bu rakamı kazanmak için aylık 200 saat çalışmak gerekiyor

 

Benzer gönderiler