Scroll Top

Trump’ın FBI Başkanı seçimi kafalarda soru işareti doğurdu

Chris+Wray+FBI

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz haftalarda görevine son verdiği FBI Başkanı James Comey’den sonra Christopher A. Wray’ yeni aday olarak açıkladı.

FBI’ın başına geçmesi beklenen Wray’in ortağı olduğu hukuk firması ise Bank Asya ile bağlantılı çıktı. Dolandırıcılık konularında uzman bir hukukçu olan Wray’in hukuk firması, resmi internet sitesinde İslami finansman ve hukuk konusunda verdiği danışmanlık ile dünya lideri firmalardan biri olduğuna dikkat çekiyor.

Sitede Bank Asya ile 2013 yılında yapılan bir anlaşma da yer alıyor. 2013 yılında Bank Asya’yı dünyaya pazarlayan şirketin ortağının FBI’ın başına geçecek olması, ABD’nin FETÖ’ye yönelik tutumuna ilişkin endişelerin daha da artmasına yol açıyor.

Christopher A. Wray evli ve iki çocuk sahibi. Ailesi Gürcistan’da yaşıyor. Cumhuriyetçi Partinin başkan adayları arasında adı geçen New Jersey Valisini, “Bridgegate skandalı” olarak bilinen davada savunmuştu. Skandal, Vali Chris Christie’ye valilik seçimi için destek vermeyen Demokrat Partili belediye başkanına ceza vermek için George Washington Köprüsü’nde trafiğin bilerek sıkıştırıldığının ortaya çıkması sonucu başlamıştı. Vali Chris Christie olayda ceza almamış ama ABD Başkan’ı olma hayalleri suya düşmüştü. Christopher A. Wray’ın bu dava sürerken müvekkilinin telefonunu iki yıl “sakladığı” mahkeme celbiyle telefonun istenmesi üzerine ortaya çıkmıştı.

Benzer gönderiler