Scroll Top

Harvard iğrenç paylaşımlar yapan öğrencilerini kapının önüne koydu

Harvard-Universitesi-

ABD’de en fazla Başkan çıkartan Harvard Üniversitesi, öğrencilerinin Facebook kullanarak sebep olduğu rezaletle gündemde.

Harvard Üniversitesi, önümüzdeki dönem ders başı yapacak 10’dan fazla öğrencisinin üniversiteye kabulünü, Facebook’ta paylaştıkları uygunsuz içerikler yüzünden iptal etti.

ABD’nin dünyaca ünlü üniversitesi Harvard, bu yıl eğitime başlamak üzere okula kabul edilen bir grup öğrencisine Facebook‘taki bir mesaj grubunda cinsiyetçi ve ırkçı içerikler paylaştıkları için kapıyı gösterdi.

Üniversitenin üst sınıflarında okuyan öğrencileri tarafından geçen yılın Aralık ayında kurulan “Harvard memes for horny bourgeois teens” (Azgın burjuva gençleri için Harvard caps’leri) isimli, 100’e yakın üyesi bulunan kapalı grupta paylaşılan içerikler deşifre olunca, okulun kararı, en kötü içerikleri paylaşan öğrencilerin kayıtlarını silmekten yana oldu.

Üniversitenin gazetesi Harvard Crimson‘da, alınan karara ilişkin bir habere yer verildi ve yönetimin elinde paylaşımları belgeleyen ekran görüntüleri ve tanıklıklar olduğu belirtildi. Habere konu olan ve okulun kırmızı çizgilerini aşan paylaşımların; tecavüz, azınlıklar, Yahudi Soykırımı ve çocuk istismarı gibi konulardaki şaka ve içerikler olduğu ifade edildi.

Karar, ifade özgürlüğünü savunanlar tarafından “aşırı sert” bulunurken, kimi uzmanlar, kararın çocukların kariyerlerine ömür boyu olumsuz etkisi olabileceğini düşünüyor. Harvard Üniversitesi’nde hukuk bölümünde ders veren Profesör Alan Dershowitz, İngiliz Guardian gazetesine konuyla ilişkin yaptığı değerlendirmede üniversitenin kayıt silme kararıyla çok ileri gittiğini, kurumun öğrencilerin özel hayatına zorla müdahale ettiğini belirtti.

Benzer gönderiler