FETÖ’cüler neden casusluktan ceza almıyor?

kosova

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın Mart 2018’de Kosova’da düzenlediği operasyonla Türkiye getirdiği FETÖ üyelerinden Osman Karakaya ve Cihan Özkan’nın cezası belli oldu. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi Karakaya ve Özkan’a  “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 7 yıl altışar ay hapis cezası verdi. Aynı mahkeme, Karaya ve Özkan’ın “Uluslararası casusluk” suçlamasından beraatine hükmetti. Savcılık, iddianamesinde “Şüphelilerin yurtdışı eğitim faaliyetleri gerçekte uluslararası alanda o ülkeler aleyhine casusluk faaliyeti niteliğindedir” ifadesiyle, zanlılar için “Uluslararası casusluk” suçundan 16 yıl hapis ceza istemişti.

Yeterli delil yok dediler

MİT tarafından operasyonla yurda getirilen FETÖ’cülerin için verilen ilk tartışmalı karar bu değil. FETÖ’nün Moldava imamı Sedat Hasan Karacaoğlu, ”silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 8 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Karacaoğlu, “Uluslararası casusluk” suçundan ise yeterli delil olmadığı gerekçesiyle aklandı.

FETÖ imamına tahliye

MİT’in başarılı operasyonuyla Ukrayna’da yakalanıp Türkiye’ye getirilen FETÖ’nün sosyal medya uzmanı Yusuf İnan, casusluktan ceza almak bir kenara dursun FETÖ üyesi İnan, haziran ayında tahliye edildi.

Onlarda mı aklanacak?

Nisan 2018’de MİT operasyonuyla Gabon’da yakalanıp Türkiye’ye getirilen FETÖ üyeleri Osman Özpınar, İbrahim Akbaş ve Adnan Demirönal da “silahlı terör örgütü yönetme” ve “uluslararası casusluk” suçlarından 16 yıl 6’şar aydan 28 yıl 6’şar aya kadar hapis istemiyle yargılanıyor. Mahkemenin casusluk suçlamasına ilişkin kararı merakla bekleniyor.

Hiç FETÖ’cü casus yok mu?

Öte yandan FETÖ, Türkiye’ye 17-25 Aralık ve MİT TIR’larının durdurulması gibi iki uluslararası kumpas kurdu. Kumpasların yurt dışı ayakları tespit edildi. Bunca gerçeğe rağmen hiç bir mahkemede FETÖ’cü hainlere casusluktan ceza verilmedi.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın