FETÖ’nün ABD’de yeni okul açma talebi reddedildi

FETÖ-abd-okul

FETÖ’nün ABD’nin Tennessee eyaletinde ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde üç yeni okul açma talebi, okulların açılacağı bölgenin eğitim kurulu tarafından “oy birliğiyle” reddedildi.

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin faili FETÖ’ye ait “READ Vakfının” ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde yeni üç okul açma girişimi Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği ve Houston Başkonsolosluğunun girişimleri sonucunda engellendi.

FETÖ’nün, Tennessee eyaletindeki dokuz üyeli Shelby İlçesi Eğitim Kuruluna yaptığı genişleme talebine ilişkin karar, 22 Ağustos’ta kurul tarafından neticelendirildi.

Kurul üyeleri, okulların açılmasına “oy birliğiyle” karşı çıktı.

Kurul karara ilişkin raporunda, “READ Vakfı” ile okul arasındaki örgütsel ve mali ilişkilerin çelişkiler barındırdığını, müfredatın yetersiz olduğunu, Washington DC’deki FETÖ’ye ait “Harmony Public Schools”tan kopyalandığını belirterek ve okulun mali yönetimine dair belirsizlikleri gerekçe göstererek talebi reddettiğini açıkladı.

Bütçenin büyük bölümü federal hükümet ve eyalet bütçesinden

Öte yandan READ Vakfı’nın 2015-2016 yıllarına ilişkin olarak ABD Gelir İdaresi Hizmetlerine (IRS) yaptığı beyanda, okulun toplam gelirinin yıllık 4,1 milyon dolar olması dikkati çekiyor. Bu rakamın 3,4 milyon dolarlık bölümü federal ve eyalet bütçesinden okula öğrencilerin eğitimi için aktarılan fonlardan oluşuyor.

FETÖ, 140 civarındaki sözleşmeli okulla ABD’de en yaygın sözleşmeli okul ağlarından birini yönetiyor.

ABD’deki FETÖ okullarının devletten aldığı miktar 500 milyon dolar

ABD’nin Pensilvanya eyaletinde 1999’dan bu yana ikamet eden FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, ülke genelinde 140’a yakın sözleşmeli okulu ve bu okullar vasıtasıyla devletten alınan yılda yaklaşık 500 milyon dolarlık geliri yöneten kişi olarak biliniyor.

FETÖ’nün yönettiği okulların bazıları usulsüzlük, haksız kazanç, yolsuzluk, hileli ihale ve evrakta sahtecilikten ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) soruşturması geçiriyor.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın