FETÖ’nün çocuklarımızı zehirlemesi yapay zekâ programıyla engellendi

Screenshot_1

Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı, FETÖ’yü yapay zekâyla durdurdu. Türkiye’nin ilk yerli intihal yazılım programının yapay zekâ özelliği, FETÖ’cüleri üsluplarından tanıyarak deşifre etti.

Hükumet, terör örgütü FETÖ’nün, ders kitaplarındaki subminal mesajlarını temizlemek için tüm eğitim programlarını yenileme kararı aldı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ise ihraç edilen FETÖ’cüler başka isimler kullanarak ders kitaplarına tekrar sızmaya çalıştı.

İlk kez bu sene Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı intihal yazılım programı kullanmaya başladı. Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, intihal programında kullanılan yapay zekânın FETÖ’yü üsluplarından taradıklarını ve bu nedenle birçok yayın evinin ders kitabının reddedildiğini söyledi.

25 yayınevi, 73 yazar, 1802 panelist, 189 ders kitabına veto

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 25 yayınevinin çalışma izni, 73 yazarın akreditasyonu, 189 ders kitabının ise iptal edildiğini hatırlatan Durmuş, şunları kaydetti:

“Taslak ders kitabı inceleme sürecinde görevlendirilen ve yaklaşık 37 bin alan uzmanından oluşan panelist havuzunda ilgili KHK’lar kapsamında bin 802 panelist sistem dışı bırakıldı.

Bu kişiler piyasada gizli isimlerle, kayıt dışı ders kitabı yazımlarına girdikleri bilgisini aldık. Buna karşılık manuel incelemenin yanı sıra inceleme sürecinin başında ve sonunda olmak üzere iki kez intihal taraması ile ilk kez yapay zekâ taraması yaptık. Yapay zekâ, geçmişten günümüze yüz binlerce metin arasından yaptığı taramada farklı isimler adı altında bile olsa bu iki metinin üslup benzerliklerini tespit etti.”

Benzer gönderiler