Scroll Top

Yargıya sızmak için kullandıkları 35 ev deşifre edildi

feto-yargi-icin-35-hucre-evi-acmis-1575148077408

FETÖ’nün devletin hassas noktalarına sızmak için geliştirdiği yöntemler deşifre edildikçe yeni bilgilere ulaşılıyor. Buna göre terör örgütü hâkim ve savcı kadrolarını ele geçirmek için İstanbul Anadolu Yakası’nda 35 örgüt evi açmış.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca FETÖ’nün hâkim ve savcı adayları çalışma evlerine yönelik yürütülen soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı. Son belirlemelere göre İstanbul’da örgüt üyesi hâkim ve savcı adayları için 35 ev

açtığı ortaya çıkarıldı. Bu evlerin tamamının İstanbul Anadolu yakasında olduğu belirlenirken öğrencilerin bu evlerde kira kontratları, elektrik, doğalgaz, su, aboneliklerinin bulunduğu tespit edildi. Abonelikleri bulunan öğrencilerin dahi bu evleri hiçbir zaman sabit ikametgâh olarak göstermedikleri gün yüzüne çıktı. Örgüt üyesi hâkim ve savcı adayı şüphelilerin telefonları tek tek incelemeye alındı. Şüphelilerin sınav dönemlerinde MERNİS adresleri ile GSM baz bilgilerinin uyum göstermediği, örgüte ait evlerde HTS kayıtlarının olduğu ortaya çıkarıldı. Şüphelilerden adli yargı sınavında başarısız olan veya örgüt tarafından bağlılıkları düşük görünen adayların, örgüt içerisinde faaliyet gösteren avukatlık birimine yönlendirildikleri belirlendi.

Önce ankesör sonra kripto programlar 

Soruşturmada en önemli tespitlerden bir tanesi de hâkim ve savcı adaylarının örgüt evlerine yerleştirilmeden önce veya mülakattan sonra, örgüt abileri tarafından sabit ankesörlü hatlardan aranmaları oldu. Bu tespite hem itirafçı beyanları hem de alınan raporlarla ulaşıldı. Adaylar 2014 yılına kadar ankesörlü telefonla haberleşirlerken bu tarihten sonra örgütün geliştirdiği ByLock hariç kriptolu haberleşme programlarını kullandı. Eagle, Kakao ya da Tango isimli programların yüklü olduğu tablet bilgisayarlar vasıtası ile örgüt imamları ile haberleştikleri belirlendi. Sınavlarda başarılı olan aday öğrencilerin örgüt çalışma evinden ayrılarak ‘Mülakat evleri’ olarak belirtilen evlere gönderildiği tespit edildi.

Benzer gönderiler