FETÖ’nün Hava Harp Okulu’ndaki yapılanması deşifre oluyor

fetonun-hava-harp-okulu

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında, örgütün Hava Harp Okulu’ndaki yapılanmasına yönelik yeni bilgilere erişildi. Cumhuriyet Savcısı Levent Bilge’nin yürüttüğü soruşturmada, FETÖ’nün Hava Harp Okulu’ndaki varlığı ve 15 Temmuz’daki darbe girişimine kadar adım adım nasıl hareket ettiğine ışık tutuldu. 15 Temmuz darbe girişiminde halkın üzerine bomba yağdıran pilotların nasıl yetiştirildiği irdelendi. İlginç bilgilere yer verilen soruşturmada, FETÖ’cü eski Tuğgeneral Bekir Ercan Van’a geniş yer verildi. Soruşturmada, 15 Temmuz’da Adana İncirlik 10. Tanker Üs Komutanı olarak görev yapan Van’ın Hava Harp Okulu’ndaki yıllar önce başlayan yapılanmanın planlayıcısı olduğu ortaya çıktı. Ayrıca, örgütün TSK içerisinde en önem verdiği yapılanmalardan olan Hava Harp Okulu’nda görev alan şahısların, 15 Temmuz darbe girişiminde aktif rol aldıkları ifade edildi.

Yapılanmanın başı Bekir Ercan Van

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmada Milli Savunma Bakanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın yüzlerce sayfalık ortak raporunu değerlendirdi. Dosyaya dahil edilen evrak ve bilgiler yardımıyla, şikayet konusu birçok olay doğrulandı. Soruşturma, çok sayıda şüpheliyi kapsayacak şekilde genişletildi. FETÖ üyesi havacı Tuğgeneral, Tümgeneral rütbesindeki subaylar sorgulandı. Pek çoğu darbeye teşebbüs suçundan hükümlü, tutuklu ve kamu görevinden ihraç edilmiş subayların sorguları devam etmekte. Dosyada 400’e yakın şüphelinin yanı sıra 500 civarında da mağdur var. Şüpheliler arasında yer alan FETÖ’cü Tuğgeneral Bekir Ercan Van, darbecilerin sözde atama listesinde “Adana Sıkıyönetim Komutanı” olarak yer almış ve darbe girişiminde kilit rol oynamıştı. Van’ın, örgütün Hava Harp Okulu’ndaki yapılanmasının planlayıcılarından olduğu kaydedildi.

fetonun-hava-harp-okulu
Bekir Ercan Van

FETÖ’nün Hava Harp Okulu’ndaki yapılanmasına ilişkin istatistikler

15 Temmuz’daki hain darbe girişiminden bugüne kadar Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan FETÖ iltisakı nedeniyle ihraç edilenlerin sayısının 6 bin 492 kişi olduğu belirlendi. Aralarında subay, astsubay ve diğer personeller bulunan bu kişilerin, FETÖ’cüler tarafından yetiştirildiği, mezun edildiği ve aktif olarak darbe girişimine katıldıkları ifade edildi. Darbe girişiminden bugüne kadar FETÖ irtibatı sebebiyle ihraç edilen jet pilotu subay sayısının ise 927 olduğu belirtildi.

fetonun-hava-harp-okulu

Örgütün, Hava Harp Okulu’nda özellikle 2004 ile 2015 arasındaki süreçte mezun ettiği subaylar, darbe girişiminde önemli noktalarda görev aldı. FETÖ, Hava Harp Okulu’ndaki okul, öğrenci, alay ve bunlara bağlı 4 adet eğitim filosu ile bunlara bağlı kol ve tim komutanlarını titizlikle seçip atıyordu. Bu bilgiden yola çıkılarak darbe girişimine katılıp hapis cezası kararı alanlar ve soruşturmada yer alan şüphelilerin tamamı deşifre edildi.

Darbeci isimler tesadüf değil

Soruşturmada, 15 Temmuz hain darbe girişiminde yer alan isimlerin tesadüf olmadıkları ortaya çıkartıldı. Eski Tümgeneral Fethi Alpay darbe girişiminde Hava Harp Okulu Komutanıydı. 2008-2011 yılları arasında Hava Harp Okulu Öğrenci Alay Komutanlığı, sonrasında ise darbe girişimine kadar Tümgeneral rütbesiyle görev yaptı. Şu anda cezaevinde bulunan Alpay, İstanbul’da görülen ana darbe davasında 88 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yine eski Kurmay Albay Hasan Hüsnü Balıkçı, 2009-2011 yılları arasında Hava Harp Okulu 2. Filo 22. Kol Komutanı ve 2011-2013 yılları arasında 4. Filo Komutanı olarak görev yaptı. 15 Temmuz’da TBMM’nin bombalanması talimatını jet pilotlarına veren Balıkçı, “yönetici” sıfatıyla Akıncı Üssü’ndeki bütün eylemlerden sorumlu tutularak, 79 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 3 bin 901 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edilmişti.

fetonun-hava-harp-okulu
Hasan Hüsnü Balıkçı

Bu isimler, Hava Kuvvetleri’nde kendi yetiştirdikleri askeri öğrencilere darbede görev verirken, kendilerinden olmayan öğrencileri ise çeşitli yollarla sindirerek mağdur ediyordu.

KAYNAK: SABAH

 

 

Benzer gönderiler