Scroll Top

FETÖ’nün ‘Sakarya yapılanması’ iddianamesi kabul edildi

mahkeme

Sakarya’da FETÖ soruşturması kapsamında örgütün şehir yapılanmasına ilişkin 40’ı tutuklu, 4’ü tutuksuz, 28’i firari 72 sanık hakkında dava açıldı.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcıvekili ve 2 cumhuriyet savcısı tarafından aralarında örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in de bulunduğu 40’ı tutuklu, 4’ü tutuksuz, 28’i firari sanık hakkında, 4 bölüm ve 959 sayfadan oluşan iddianame hazırlandı.

İncelemelerini tamamlayan Sakarya 4. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul etti.

“Sıkıntı yapmayın yakında hükümet yıkılacak”

İddianamede yer alan tanık E.B’nin şu ifadelerine yer verildi:

“14-15 Ocak 2016 tarihinde Ali Hacıeyüpoğlu başkanlığında yönetim kurulu üyeleri, yönetim kurulu odasında toplanmıştı. Benden çay servisi yapmam istendi. İçeriye çay dağıtmak üzere girdiğimde Ali Hacıeyüpoğlu’nun ‘Hoca efendiden gelen notları size okuyacağım.’ deyip elindeki notlardan ‘Hiç sıkıntı yapmayın yakında hükümet yıkılacak, feraha ereceksiniz.’ şeklinde cümleler okuduğunu duydum.”

15 Temmuz’la irtibatlılar

İddianamede ayrıca tanık beyanından da anlaşılacağı üzere FETÖ’nün Sakarya yapılanmasında yer alan şüphelilerin, 15 Temmuz darbe girişimiyle irtibatlarının olduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

Örgüt elebaşı Fetullah Gülen ile “üst mütevelli ve mütevelli heyeti, il, bölge, özel sektör imamları ve il imam yardımcıları”nın da bulunduğu 72 sanığın, “Anayasayı ihlal etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl altışar aydan on beşer yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına, 18 Eylül’de Sakarya 4. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak.

Gülen için ayrıca “silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep ediliyor.

Benzer gönderiler