HDP’de başkanlık savaşı başladı

hasip-kaplan-provokatif-cagrilara-uymayan-kurt-8930574_6122_o

HDP’de kim daha Kürtçü kavgası başladı. PKK üyeliği ve propagandası nedeniyle tutuklu olan Selahattin Demirtaş’ın yeni kongrede aday olmayacağını açıklamasından sonra kimin Eş Genel Başkan olacağının tartışıldığı HDP’de Hasip Kaplan’ın açıklamaları partideki tartışmaları gün yüzüne çıkardı.

Hasip Kaplan'dan Sırrı Süreyya'ya; gitsin film çeksin

Hasip Kaplan’ın milletvekili olarak görev yaptığı HDP’nin resmi Twitter hesabından, “Hasip Kaplan Twitter hesabından yapılan ırkçı, ayrımcı ve ötekileştirici paylaşımların HDP anlayışı ve politikaları ile hiçbir ilgisi yoktur. Kınıyor ve ayıplıyoruz.” şeklinde açıklama geldi.

Hasip Kaplan'ın ırkçı sözleri HDP'yi gerdi

HDP’nin bu açıklamasının altına cevap verenler arasında Hasip Kaplan’a destek verenler dikkat çekti.

Hasip Kaplan’a tepki gösteren HDP Milletvekili Ziya Pir ,”Sarhoşken söylenen her söz ayıkken mutlaka düşünülmüştür” yazarak gündeme geldi.

Hasip Kaplan, HDP’nin Twitter sayfasından kendisi hakkında yapılan açıklamanın ardından, Kürt halkının yüzde 90’ının HDP’ye oy verdiğini iddia ederek, “Realiteye dikkat edin.” dedi.

Sırrı Süreyya Önder Oda TV’den cevap verdi.

Hasip Kaplan’ın kendisini hedef alan, “İdris Baluken 18 yıl ceza alırken, Sırrı hâlâ mecliste”, “Sırrı gitsin sinema çeksin”, “ben iki dönem kuralına takılmışken Sırrı vekil yapıldı” açıklamalarına Oda TV üzerinden cevap veren Sırrı Süreya Önder,  “Hasip’in zihniyeti yüzüne tükürülecek zihniyettir” dedi. Sırrı Süreyya Önder’in açıklamaları:

1- HDP’de eş genel başkanlık ‘göz dikilen’ bir yer değildir. Hasip, düzen partileriyle bizi karıştırmış. Vekil olduğu zamanlarda da karıştırırdı.

2- Ben eş genel başkanlığa, aday ya da talip değilim. Kuruluşundan bu yana, yoldaşlarım bu onurlu göreve defalarca beni önerdiler. Ben de her seferinde benden daha yetkin, benden daha layık en az onlarca yoldaşımı önerdim. Bugün de böyle düşünüyorum. Bu partinin bir sıra neferiyim. Milletvekiliyken de film çekerken de bu ‘sıra neferi’ olma duygum hep devam edecektir.

3- İlkel milliyetçilik yani ırkçılık hastalıklı bir duygudur. Bazen Hasip örneğinde görüldüğü gibi insanı insanlığından eder. Bu siyasal çizgi Kürt, Türk, Ermeni, Süryani, Çerkez ve cümle Türkiye Halklarının evlatlarının Onur, Cesaret, Özgürlük İnancı ve eşsiz fedakarlıklarıyla bugüne gelmiştir. Rojava’da, Suruç’da, Şengal’de, Ankara Garı’nda Barış ve Özgürlük uğruna gözünü kırpmadan hayatını veren Türkler dahil bütün dünya halklarının çocukları için Hasip zihniyeti, ancak tükürülecek değersizliktedir. İçinde zerre utanma duygusu olan birisi onların aziz hatırasından biraz olsa utanır, utanmalıdır.

4- Binlerce Kamu Çalışanı, Barış Akademisyenleri, Öğrenciler, Sanatçılar, Basın Emekçileri zor zamanlarda Kürt Halkıyla omuz omuza durmanın bedelini aşından, işinden, canından, özgürlüğünden mahrum edilmekle öderken ve bir tekinden bile bir ‘ah!’ işitilmemişken bu soytarılık hangi mazeretle açıklanabilir? Kürtlükle ve Kürt halkını gözetmekle olabilir mi?

Öyle olsaydı eğer, Cizre, Sur, Nusaybin yanıp kül olurken bir kez olsun ekmeğini yediği, suyunu içtiği, vekilliğini yaptığı bu yerlere gelip bir dayanışma göstermek gerekirdi. İktidara ve zalimlere karşı o günlerde gayet ‘tutumlu’ ve ‘sinik’ davranan birisi, sıra yoldaşlık yapanlara gelince böyle salyalar saçıyor. İbretliktir.

5- Kendi adıma Kürt halkından öğrendiklerim ve bu halkın bana kattıkları benim verdiğim emeğin kat be kat üstündedir. Bu itibarla ben bu halkın öğretmeni değil, öğrencisiyim. Ve hep böyle kalacağım. Son nefesime kadar bu halka borçlu olduğumu biliyorum. Bu sorumluluk ve borçluluk duygusu, hayatı ve mücadeleyi milletvekilliğinden ibaret sayanların anlayacağı bir hal değildir. Burada olan Türklerin tek bir sevdası vardır: İnsan kalmak! Kürtlerle yoldaşlık etmek hep ağır bedeller pahasınadır. Burası ‘abad’ olunacak bir yer değildir, bu kesin. Ama insan kalınacak bir yerdir bu da kesin.

6- Kongremizi, Eş genel Başkanlarımız Sayın Demirtaş ve Yüksekdağ’ın önerisiyle bir barış ve özgürlük hamlesine dönüştüreceğiz. Eş başkan seçerken Kürtlüğüne ya da Türklüğüne bakmayacağız. Fedakarlık ve kararlılığına bakarak, emek sahibi tüm bileşenlerimizin önerilerini gözeterek, birisi kadın iki yoldaşımıza bu onurlu sorumluluğu teslim edeceğiz. Geriye kalanlarımız bir eş başkan sorumluluğu ve gayretiyle demokrasi, barış ve özgürlük sürecine omuz verecektir. Olumlu yapıcı ve yol açıcı bütün öneriler ve değerlendirmeler başımız gözümüz üzeredir. Bu bize güç katacaktır ama kongreleri hiyerarşiden ibaret zanneden hiç kimsenin bu kongreyi zayıflatmasına ve itibarsızlaştırmasına izin vermeyeceğiz. Başta Baluken olmak üzere bütün partililerimizi özgürleştirmeden de görevimizi tamamlamış saymayacağız. Zalimlere ve aptallara inat bunu gerçekleştireceğimizi bütün dünya görecektir.

Yaşasın Halkların Kardeşliği”

Tartışmanın devam edeceği beklenirken Hasip Kaplan HDP’den istifa ettiğini açıkladı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın