HDP’li Ayhan Bilgen mahkemede barış aktivisti olduğunu iddia etti

bilgenn

“Hayatım boyunca silah ve şiddete muhaliftim. Barış aktivistiyim, ancak silahlı örgüt üyeliği suçundan yargılanıyorum.” Bu sözler PKK’nın siyasi kolu olmaktan başka bir amacı olmayan HDP’nin sözcüsü Ayhan Bilgen’in mahkemedeki ifadeleri.

Mazlumder’i başında olduğu dönemde PKK söylemlerinin destekçisi yapan, daha sonra PKK’nın gazetesi Özgür Gündem’de köşe yazarlığı yapan ve Çözüm Sürecini bitiren HDP’nin sözcüsü Ayhan Bilgen geçmiş dönemde PKK’yı nasıl gördüğünü gayet net bir şekilde açıklamıştı.

Savunmasında 6- 8 Ekim Kobani olayları ile ilgili de açıklama yapan Bilgen sözlerini şöyle sürdürdü:

“6-8 Ekim’de bu ülkede bir iç savaş denemesi yapılmıştır. Bu çatışmalarda kimin ne kadar rolü olduğu araştırılmalıdır. Bu kişilerin 15 Temmuz’da seçilmiş hükümeti devirmek isteyen kişilerden olup olmadıkları araştırılmalıdır.” Ayhan Bilgen yıllardır sözcülüğünü yaptığı partinin 6-8 Ekim olaylarındaki rolünü mahkemede unuttu.

Görüşü sorulan savcı, Bilgen’in tutukluluk halinin devamını istedi.

Avukat savunmalarının ardından, Bilgen’in tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi. Bilgen mahkemeye kelepçe takmayı reddettiği için SEBGİS Sistemi aracılığıyla katılmıştı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın