Scroll Top

“Katalog evliliği” örgüt sırlarının sızmasını engellemek için geliştirildi

katalog evliliği

FETÖ’nün yargı yapılanmasının “izdivaç abisi”, “Hamza” kod adılı eski Yargıtay tetkik hakimi Oğuzhan Kır’a 9 yıl 4 ay hapis cezası verilen kararının gerekçesinde, örgütün “katalog evliliği” hakkında önemli bilgiler yer aldı.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) yargı yapılanmasının “izdivaç abisi”, “Hamza” kod adılı eski Yargıtay tetkik hakimi Oğuzhan Kır’a 9 yıl 4 ay hapis cezası verilen kararın gerekçesinde, örgütün “katalog evliliği” ile üçüncü kişilerin örgüt sırlarına vakıf olmasını engellemeyi amaçladığı belirtildi.

Gaziantep 10. Ağır Ceza Mahkemesince, Yargıtay tetkik hakimliğinden Gaziantep Cumhuriyet Savcılığına atandıktan sonra meslekten ihraç edilen Oğuzhan Kır’a “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan verilen hapis cezasının gerekçeli kararında, örgütün katalog evliliği hakkında bilgiler yer aldı.

Örgüt için stratejik öneme sahip yargı mensupları, askerler, mülki idare amirleri ve örgüt hiyerarşisinde veya finansal açıdan önemli konumda bulunanların birbiriyle evlenmeye teşvik edilmesi yönünde bir sistem oluşturulduğu ve bu yönde katalog evlilikler yaptırıldığı hatırlatılan kararda, “Örgüt mensubunun, kendilerinden olmayan bir kadınla evlenmesi örgüt tarafından benimsenmeyen bir eylem olarak kabul edilmektedir. Örgütsel bağı kuvvetlendirmek ve muhafaza etmek amacıyla katalog evliliği yapılmaktadır. Örgüt, katalog evliliğini kabul etmeyenlere mesafeli davranıp, örgütten uzaklaştırarak üçüncü kişilerin örgütün sırlarına vakıf olmasını engellemeyi amaçlamıştır.” ifadeleri yer aldı.

 

Benzer gönderiler