Scroll Top

NSA Kongre kararına rağmen ABD’nin yarısını dinlemiş

nsa

ABD’de Trump’un başkan seçilmesiyle başlayan Beyaz Saray ve Amerikan gizli servisler arasındaki gerilim devam ediyor. ABD Ulusal Güvenlik Direktörü Dan Coats’ın yayınladığı yıllık raporla ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) Kongre’nin telefon kayıtlarının topluca dinlenmesini kısıtlama kararına rağmen geçen yıl 151 milyon ABD’linin telefon kayıtlarını dinlediği ortaya çıktı. Coats, Ulusal Güvenlik Direktörü olarak ülkedeki istihbarat kurumlarının faaliyetlerini denetlemekle yükümlü bulunuyor.

ABD’de 2015 yılında çıkarılan ‘Özgürlük Yasası’ NSA’nın terörizmle bağlantılı olabilecekleri şüphesiyle toplu olarak ABD vatandaşlarının ve müttefik istihbarat kurumlarının telefon konuşmalarını ve kontaklarını izlemesini kısıtlıyordu. Son rapor da bu kanunun etkilerini ölçmek için hazırlandı.

NSA her şeyi dinlemiş.

Raporda dikkat çeken bir diğer ayrıntı terörizm şüphesi olan sadece 42 vakada dinleme için mahkeme izni alındığı oldu. NSA, 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından hayata geçirilen tartışmalı ulusal güvenlik politikası çerçevesinde hazırlanan Vatanseverlik Yasası ile büyük çapta ‘metaveri’ toplamaya ve bir veri tabanında saklamaya başlamıştı. ‘Metaveriler’ aranan telefon numaraları, aramanın zamanı ve aramanın ne kadar sürdüğü gibi verileri saklıyor. Bu konudaki tartışmalar eski NSA analisti Edward Snowden’ın ABD hükümetinin gizli dinleme ve izleme programı hakkındaki gizli belgeleri 2013’te sızdırmasından sonra daha da alevlenmişti. Yeni kanun (Özgürlük Yasası) federal kurumların telefon şirketlerinden arama verilerini alabilmesi için her vakada ayrı ayrı mahkeme izni alması gerektiğini şart koşuyordu.

Benzer gönderiler