Scroll Top

ABD’de Müslüman ırkçılığının sonu gelmiyor

abd-musluman-islam

ABD’de Müslüman öğrencilere ait dini kitapları yaktılar

ABD’de Müslüman öğrencilere ait Kur’an-ı Kerim dahil dini kitaplar yakıldı. Arizona Eyalet Üniversitesi‘ndeki ibadet odasında, Müslüman öğrencilere ait Kur’an-ı Kerim dahil olmak üzere dini kitaplar yakılarak tahrip edildi. ASU Müslüman Öğrenciler Derneği sosyal medya üzerinden konuyla ilgili açıklama yaptı. Üniversitenin Hayden Kütüphanesi içinde yer alan, Müslüman öğrencilerin sıklıkla kullandığı ibadet odasındaki dini kitapların yırtıldığı ve yakıldığı duyuruldu. Derneğin yaptığı açıklamada, yaşanan ırkçı olayın, bu okul döneminde yaşanan ikinci vandalizm olduğu söylendi. Açıklamada, “Kampüsteki Müslüman öğrencilerin güvenlik endişesine ilgisiz kalınmamalı” denildi. Ayrıca, üniversite polisinin olay hakkında soruşturma açması için çalıştıkları dile getirildi. ASU yönetiminin de olayı kınaması çağrısı yapıldı. Ülkedeki en büyük Müslüman hakları savunucusu kuruluşlardan biri olan Amerikan-İslami İlişkiler Konseyi (CAIR) Arizona ofisi de Kur’an-ı Kerim ve diğer dini kitaplara yönelik saldırı hakkında açıklama yaptı. Kuruluş, “Kamu görevlileri ve topluluk liderleri, ülke çapında kaçınılmaz olarak nefret eylemlerine yol açan artan bağnazlığa karşı seslerini yükseltmelidir” çağrısında bulundu.

abd-musluman-kuran
ABD’de üniversite kampüsünde ibadet odasındaki dini kitapları yaktılar

ABD’de Müslüman öğrenciye: “Teröristsin”

Geçtiğimiz günlerde yine ABD’de Müslüman bir öğrenciye terörist benzetmesi yapılmıştı. Amerika Birleşik Devletleri‘nde İslam düşmanlığının sonu gelmiyor. ABD’nin New Jersey eyaletinde bir öğretmen Müslüman öğrencisini teröriste benzetti. Matematik öğretmeni yaptığı Müslüman ırkçılığı nedeniyle açığa alındı. New Jersey’in Bergen ilçesindeki Ridgefield Memorial Lisesi yönetimi, Müslüman öğrencisine sınıf içinde “Teröristlerle pazarlık yapmayız.” diyen öğretmen hakkında soruşturulma başlatıldığı ve süreç tamamlanıncaya kadar okuldaki görevinden el çektirildiğini duyurdu. Ridgefield Devlet Okulları Geçici Müfettişi Letizia Pantoliano, yaptığı açıklamada “Ridgefield Okul Bölgesi, herhangi bir öğrenciye veya personele karşı bir ayrımcılığa kesinlikle tolerans göstermez, öğrencilerin ve personelin ırk, din, ulusal köken ve cinsel yönelimlerinin benimsendiği kapsayıcı bir ortam oluşturmaya çalışır” ifadelerini kullandı.

“Teröristlerle pazarlık yapmayız”

Pantoliano, öğretmen hakkında soruşturma başlatıldığı ve derhal açığa alındığını belirtti. Okul yönetiminin söz konusu öğretmene karşı her türlü yasal yolları kullanacağını dile getirdi. Arap asıllı Müslüman lise öğrencisi Mohammed Zubi geçen hafta ders esnasında matematik öğretmenine “Ödevimin kalanını evde tamamlayabilir miyim?” diye sorunca, “Teröristlerle pazarlık yapmayız” cevabıyla karşılaşmıştı.

Benzer gönderiler