Scroll Top

Irak işgalinin mimarı Colin Powell hayatını kaybetti

colin-powell-abd

Colin Powell hayatını kaybetti

ABD’nin ilk siyahi Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Colin Powell, Covid-19 (koronavirüs) sebebiyle hayatını kaybetti. CNN’nin yaptığı habere göre, ailesi, sosyal medya üzerinden 84 yaşındaki Powell’ın öldüğünü açıkladı. Powell’ın ailesinin Facebook’da yaptığı paylaşımda, “Eski ABD Dışişleri Bakanı ve Genelkurmay Başkanı General Colin L. Powell, Covid-19 komplikasyonları nedeniyle bu sabah vefat etti. Olağanüstü ve sevgi dolu bir eş, baba, büyükbaba ve büyük bir ABD’yi kaybettik.” ifadeleri yer aldı. Powell’ın koronavirüs salgınına karşı iki doz aşı  olduğu da belirtildi. Powell,  ABD’nin New York kentinde 5 Nisan 1937 tarihinde doğmuştu. 20 Ocak 2001’de 65. Dışişleri Bakanı olarak göreve gelmişti. Powell, 26 Ocak 2005’e kadar dışişleri bakanlığı yapmıştı.  2003’teki Irak Savaşı’ndan önce Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yaptığı açıklamalarla hafızalara kazınmıştı.

ABD-Colin-Powell
Colin Powell koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Powell Irak’a kan ve gözyaşı götürdü

1989-1993 yılları arasında ABD genelkurmay başkanı olan Powell’ın görevi sırasında Körfez Savaşı yaşandı. Powell, Irak’ın işgali sırasında ise 2001-2005 yılları arasında Amerika’nın ilk siyahi dışişleri bakanı olarak görev yaptı. ABD, kitle imha silahlarını bahane ederek 2003’te Irak’ı 2003 işgal etmişri. Eski siyasetçi Powell, ülkesinin işgaline uluslararası destek sağlamaya çalıştığı bir dönemde ABD halkını yanıltmakla suçlandı. Powell, aynı yıl Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda uzun bir konuşma yaptı. Elinde kanıt olduğunu iddia ederek birtakım unsurlar öne sürdü. Colin Powell, işgalin başlangıcından bir yıl sonra yaptığı açıklamada, Irak’ta kitle imha silahları bulunduğu konusunda ABD istihbaratının yanıldığını kabul etti. Powell, “İstihbaratımız, kitle imha silahları konusunda bariz şekilde hata yapmış.” diye konuşmuştu.

Powell Saddam’ın kitle imha silahları olduğunu öne sürmüştü

ABD’nin 65. Dışişleri Bakanı olan Colin Powell, aynı zamanda bu göreve getirilen ilk Afrika kökenli Amerikalıydı. Powell’ı daha sonra Condoleeza Rice izlemişti. Görevden sonra ABD‘de birkaç yönetime askeri danışmanlık da yapan Powell, kendisinin dahi kuşkuları bulunmasına rağmen, 2003 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşma ile Saddam Hüseyin’in elinde kitle imha silahlarına sahip olduğunu öne sürdü. Bu nedenle Irak işgal edildi ve yüz binlerce masum insan ABD askerleri tarafından acımasızca katledildi.

Benzer gönderiler