Scroll Top

“Öldüremedik, Almanya’ya kaçtığını yayalım”

Ömer-Faruk-Harmancık

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin en kapsamlı iddianamesinde, Akıncı Üssü’nde yaşanan olaylar anlatıldı.

“Almanya’ya kaçtı haberini yayalım”

Cumhurbaşkanını bulamayan darbecilerin planları boşa çıkınca Genelkurmay Başkanı’na darbe bildirisini okutmaya çalışan Yurtta Sulh Konseyi üyelerinden Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık’ın telefonda görüştüğü bir kişiye söylediği sözleri, o gece Akıncı Üssü’nde şoför olarak bulunan tanık İbrahim Halil A. aktardı.

A.’nın ifadesi şöyle: “Tümgeneral Kubilay Selçuk’un (dönemin Çiğli Üssü Komutanı/ darbeci/tutuklu) emir subayı, ‘Bu gece benim emrimdesin’ dedi. 143. Filo’da (darbecilerin karargâhı) bulunduğumuz sırada Harmancık telefonda bir kişiye, ‘Cumhurbaşkanını öldüremedik, planlarımız boşa gitti. Cumhurbaşkanının Almanya’ya kaçtığı yönünde haberleri yaymamız lazım, yoksa her şey boşa gidecek. Fox TV’yi bağlayın’ dedi.”

https://www.youtube.com/watch?v=lRmwOEN7pW4

Kaynak: “Üst düzey ABD askeri yetkilisi”

NBC News darbe gecesi Erdoğan Marmaris’ten ayrıldıktan sonra yayınladığı haberinde, Cumhurbaşkanı’nın uçağının İstanbul’a inmesine izin verilmediğini ve bu yüzden Erdoğan’ın Almanya’ya sığınma için başvurduğunu öne sürmüştü. Kanal haberine kaynak olarak ismi verilmeyen “üst düzey ABD askeri yetkilisi”ni göstermişti.

Darbe girişiminden sonra Türkiye, FETÖ’cü cuntanın 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’ya kaçtığı haberini yapan NBC News’e tepki göstermişti.

Benzer gönderiler