Suriye’de PKK’ya büyük şok: SDG sözcüsü Türkiye’ye teslim oldu

son-dakika-teror-orgutune-buyuk-sok-teslim-oldu--10247633

Suriye’de ABD’nin desteklediği PKK’ya bağlı, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) sözcülerinden Talal Silo, saf değiştirip terör örgütünden ayrıldı. Silo’nun terör örgütünden neden ayrıldığı henüz bilinmiyor. SDG’nin öncülüğünü terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD’nin silahlı kanadı YPG yapıyor.

Silo’nun teslim olduktan sonra ilk fotoğrafı sosyal medyada paylaşıldı. Terör örgütü sözcüsünün MİT tarafından teslim alınarak Fırat Kalkanı Harekât’ıyla kontrol edilen Cerablus’a getirildiği bildiriliyor.

YPG’nin Rakka’da serbest bıraktığı IŞİD’liler haberiyle dünyada ses getiren BBC muhabiri Riam Dalati, Silo’nun Türkiye-Suriye sınırında olduğunu duyuran bir Twitter mesajı paylaştı. Twitter’da bölgeyi takip eden pek çok hesap da Silo’nun Fırat Kalkanı bölgesine sığındığını ifade etti. Talal Silo, Cerablus’ta SDG’nin bir proje olduğunu ve yolun sonuna geldiğini açıkladı.

Silo, son olarak Rakka’daki stadyumda teröristlere konuşma yaparken fotoğraflanmış ve söz konusu kareler uluslararası haber ajansı AP tarafından servis edilmişti.

PKK Silo’nun yerine atama yaptı 

Anadolu Ajansı, YPG’nin eski sözcülerinden Redur Halil’in de SDG’nin dış ilişkiler sorumlusu olarak atandığını bildiriyor. Bu atama, PKK/PYD’nin SDG ile doğrudan ilişkisini bir kez daha ortaya koydu.

Amerikan yapımı PKK: SDG

SDG ismi, ABD’li yetkililer tarafından  PKK/PYD ya da YPG’nin meşru siyasi bir taraf olarak masaya oturtulması amacıyla ortaya atılmıştı. Suriye’deki ABD kuvvetlerinin en üst düzey komuta merkezindeki isim General Raymond Thomas, SDG ismini kendilerinin önerdiğini açıklamıştı.  Örgütün, 12 Ekim 2015’te diğer küçük örgütleri yanına almasıyla oluşturulan SDG’nin militanlarının ve yönetimin ezici üstünlüğü halen PKK/PYD’de bulunuyor.

 

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın