Scroll Top

Suriye’de terör örgütü PKK/YPG çocukların beynini böyle yıkıyor

ypg-pyd

Suriye’de terör örgütü PKK/YPG’nin işgal ettiği bölgelerdeki okullarda eğitim müfredatını dayatmasına veli ve öğretmenler tepki gösterdi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, PKK/YPG’li teröristler, Suriye’de işgal ettiği topraklarda, militarizm esaslı ideolojik eğitim dayatarak çocukların beynini yıkamayı amaçlıyor.

Çoğunluğun Araplardan oluştuğu Deyrizor bölgesinde örgütün bu dayatmaya gitmesi, öğrenci velileri ve öğretmenlerin tepkisini çekti.

Deyrizorlu veli ve öğretmenler bir araya gelerek örgütün ideolojik müfredatını dayatmasına karşı açıklama yaptı.

Sosyal medyada yayımlanan açıklamada, örgütün dayattığı müfredatın bölgenin ahlaki ve dini değerleriyle uyumlu olmadığı belirtildi.

Veli ve öğretmenler, bölge halkının kültür ve değerlerine aykırı bir eğitim sisteminde çocuklarını okutmak istemediklerini ifade ederken, dayatılan müfredatı reddettiklerini vurguladı.

Örgütün ideolojik müfredatı

Örgüt, okullarda çocuklara her sabah “Liderimiz Öcalan’a özgürlük olmadan hayat olmaz” sloganı attırıyor. Zorunlu okutulan kitaplardaki çeşitli bölümlerde PKK elebaşına ait alıntılar yer alıyor.

Bu yolla, öğrencilerin aklına “Başöğretmen Öcalan” kavramı işleniyor. Okul şenliklerinde öğrencilerin ellerine Öcalan pankartları veriliyor. Böylece çocuklara, henüz hayata başlarken militarizm aşılanıyor.

Genel olarak örgüt renklerinin hakim olduğu kitaplarda yer alan sözde “Çalışma ve mücadele” ile “Ben şehidim” marşları çocuklara ezberletilerek örgüt ideolojisi işleniyor.

Kitaplarda, Suriye’de çatışmalarda ölen teröristlerinin fotoğrafları ve bunlar için yazılmış şiirler de bulunuyor.

Benzer gönderiler