Scroll Top

Tır ihanetinde FETÖ parmağı netleşiyor

C15AjYeXgAAbTDT

MİT tırlarının aranması olayında tutuklanan, sonrasında Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) ihraç edilen eski Adana Jandarma Alay Komutanı Özkan Çokay’ın, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in toplantılarına katıldığı, evlere giderek Gülen’in kasetlerini izlediği, devre arkadaşının ifadelerine yansıdı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca Beytepe’deki Jandarma Okullar Komutanlığında meydana gelen FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin eylemlerle ilgili 317 sanık hakkında hazırlanan iddianamede, eski Şırnak İl Jandarma Alay Komutanı Albay Sami Özturhan’ın şüpheli sıfatıyla verdiği ifade de yer aldı. İfadede, Adana’da MİT tırlarının aranması olayında tutuklanan, sonrasında TSK’dan ihraç edilen dönemin Adana Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay’a yönelik söylemler dikkati çekti.

Lise sınavlarına hazırlandığı dönemde bir yurtta özel matematik ve fen dersleri almaya başladığını belirten Özturhan, ders arasında dini sohbetlerler yapıldığını, Fetullah Gülen’in kasetlerini izlediklerini ifade etti. Askeri liseyi kazandıktan sonra da çarşı izinlerinde evlere giderek Gülen’in kasetlerini izlemeyi sürdürdüklerini anlatan Özturhan, 1986’da irtica faaliyetlerinde bulunanların okuldan uzaklaştırmaları nedeniyle söz konusu kişilerle görüşmeyi lise sonuna kadar bıraktığını vurguladı.

Kara Harp Okulu öğrencisi olduğu dönemde, sivil olan Tahsin Gül ile irtibat kurduğunu, hafta sonları Aydınlıkevler’deki bir evde buluştuklarını kaydeden Özturhan, evde dini sohbetler gerçekleştirdiklerini, Gülen’in konuşmalarını izlediklerini, dinlediklerini bildirdi. Kendisine, devre arkadaşı olan ve 2014’te MİT tırlarının durdurulmasında önemli rol oynayan Özkan Çokay’ın da katıldığı bilgisini paylaşan Özturhan, Harp Okulundan mezun olana kadar bu faaliyetlerinin devam ettiğini aktardı.

Özturhan, “Tarihini tam olarak hatırlamıyorum ancak 1991 ya da 1992 yılında yaz tatili döneminde yanılmıyorsam Tahsin Gül’ün organizesiyle İzmir’deki Yamanlar Kolejinin üstünde Fetullah Gülen’in yaptığı bir toplantıya Özkan Çokay ile katıldım. Burada Gülen’in sohbetini canlı olarak dinledim.” ifadelerini kullandı.

Benzer gönderiler