TSK’daki hücre yapılanmasına ilişkin operasyonla 48 kişi gözaltına alındı

gözaltı-tutuklu-operasyon-kelepçe

15 Temmuz gecesi örgüt imamlarına WhatsApp’tan “İlgilendiğiniz askerî öğrenciler dışarıdaki askerlere yardım etsin.” mesajı gönderen mahrem imam, yurt dışına kaçma hazırlığındayken yakalandı.

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) hücre yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 49 kişi hakkında yakalama kararı verildi.

İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince 20 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda, aralarında 3 “mahrem imam” ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görevli 16 muvazzaf askerin de bulunduğu 48 zanlı gözaltına alındı, bir kişi ise aranıyor.

Yurt dışına kaçma hazırlığındaki zanlıya suçüstü

Zanlılar arasında bulunan ve FETÖ’nün Deniz Kuvvetleri Komutanlığındaki askerlerden sorumlu “mahrem imamı” olduğu belirlenen M.D. de yurt dışına kaçma hazırlığı yaptığı İzmir’in Foça ilçesinde yakalandı.

M.D’nin telefonunda yapılan incelemede, darbe girişiminin yaşandığı akşam WhatsApp programından örgüt üyelerine gönderdiği mesajlar saptandı.

“Yurtta Sulh Konseyi yönetime el koydu, sokağa çıkmayın” mesajı

Zanlının, 15 Temmuz 2016 günü saat 22.00’de örgüt mensuplarına “Yurt’ta Sulh Konseyi yönetime el koydu, sokağa çıkmayın”, saat 02.05’te de “Mahrem İmamlar Grubu”na “İlgilendiğiniz askerî öğrenciler dışarıdaki askerlere yardım etsinler.” şeklinde mesaj gönderdiği belirlendi.

Adreslerindeki aramalarda bulunan dijital verilere de el konulan 48 zanlı Aydın’a getirildi.

Benzer gönderiler