ABD’ye S-400 resti

s-400

ABD Kongresi Başkan Trump’a, S-400 alan Türkiye’ye yaptırım uygulaması çağrısında bulundu. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu İncirlik üssünü masaya koyarken, Milli Savunma Bakanı Akar ise S-400’den vazgeçilmesinin söz konusu olmadığını vurguladı.

Temsilciler Meclisi, aralarında S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım çağrısının da bulunduğu 738 milyar dolarlık savunma bakanlığı bütçesine ilişkin tasarı üzerinde anlaştı. Tasarı Trump’a, Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının satışının yasaklanması ve S-400 alımı nedeniyle yaptırım uygulanması çağrısında bulunuyor.
İncirlik gündeme gelir
ABD kongresinin skandal adımına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan cevap geldi. Dayatma ile sonuç elde edilemeyeceğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Yaptırım olursa İncirlik ve Kürecik gündeme gelir” diyerek ABD’yi uyardı.
2020’de kurulum gerçekleşecek
Türkiye’nin S-400 hava savunma sisteminden vazgeçmesi gibi bir durumun olmadığının altını çizen Hulusi Akar ise şöyle konuştu: “Personelimiz şu anda Rusya’da onlar gelecek onların öğretmen bölümü var, ilave eğitim alacaklar. O öğretmenler, gelip Türkiye’deki personeli eğitmeye devam edecek ve muhtemelen de bahar 2020’de gerçekten bu kurulum gerçekleşecek ve faaliyetler yürütülmeye başlanacak. Bu konuda çalışmaları sürdürüyoruz.”

Benzer gönderiler