Alman Katolik Kilisesi gazetecilerden sessizlik yemini istedi

Alman kilisesi talep

Alman Katolik Kilisesi, çocuk istismarı raporunu göstermek için gazetecilerden sessizlik yemini etmelerini istedi

Alman Katolik Kilisesi çocuk istismarı raporunu göstermek için gazetecilerden “mutlak sessizlik” yemini talep etti. Almanya’nın Köln kentindeki Katolik Kilisesinde, taciz vakaları yaşanıyor. Köln Başpiskoposu da Alman kilisesi içinde yaşanan çocuk istismarlarını örtbas etmekle suçlanıyor. Köln Başpiskoposluğu bu iddialarla ilgili kilisede yaşananlarla ilgili bir rapor hazırladı ve bu raporu sunmak için gazetecileri davet etti. Köln Başpiskoposluğu, bu konudaki raporu göstermek için çağırdığı gazetecilerden sessiz kalma yemini ettiren gizlilik anlaşması imzalamalarını istedi. Başpiskopos Rainer Maria Woelki, gazetecilere, henüz yayımlanmamış raporun metodolojisiyle ilgili görüş alışverişinde bulunmak istediklerini söyledi. Toplantıya davet edilen 8 gazeteciye, redaksiyondan geçirilmiş rapor versiyonu gösterildi. Fakat bununla birlikte gazetecilerden çocuk istismarıyla suçlananlar ve suçlarıyla ilgili sessiz kalmaları isteği de iletildi. Gazetecilerden, “Gazeteci, bu bilgilerle ilgili mutlak sessizlik uygulamayı taahhüt eder” yazılı bir gizlilik anlaşması imzalaması istendi. Gazeteciler ise bu isteğe tepki gösterdi ve toplantıyı terk etti.

Alman Katolik Kilisesi Başpiskoposu tecavüzü örtbas etmekle suçlanıyor

2014’te Köln’de Başpiskopos olarak göreve getirilen Rainer Maria Woelki, birkaç yıldır rahiplerin çocuk istismarı vakalarını örtbas etmek ve bu durumdan Vatikan’ı haberdar etmemek ile suçlanıyor. Alman Katolik Kilisesi Başpsikoposu Woelki, 2018’den beri bu konuda rapor yayımlamayı vaat ediyor. Ancak bunun yasal geçerliliği olmayacağı, önyargılardan oluşacağı ve metodolojisinde sorun bulunduğunu öne sürerek konuyla ilgili bir rapor yayımlanmasını erteliyor. Woelki, kasımda konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak, iki selefi Joseph Hoffner ve Joachim Meisner’i çocuk istismarının üstünü örtmekle suçladı. “On yıllardır tekrar tekrar vahim hatalar yapılmış” diye konuştu.

alman kilisesi

Alman Katolik Kilisesi konuyla ilgili rapor yayımlamıyor

Alman Katolik Kilisesi raporu Münihli hukuk firması Westpfahl Spilker Wastl’e hazırlatmıştı. Kölnlü ceza hukuku uzmanı Bjorn Gercke’den martta yayımlanacak şekilde yeniden bir rapor hazırlaması istenildi. Alman Gazeteciler Derneği’nin Kuzey Ren-Vestfalya (DJV-NRW) Eyalet Başkanı Frank Stach, konuyla ilgili açıklama yaparak, yazılmamak şartıyla paylaşılan bilgilerin gazeteciler tarafından yazılmamasının günlük rutin işlerin bir parçası olduğunu belirtti. Ancak Stach, bunun bir olayın üzerini örtme amacı taşımaması gerektiğini bildirdi. Stach, raporlarda yer alan ve tacizle suçlananların isimlerinin karartılması ve bu raporların kopyalanmasına izin verilmemesinin anlayışla karşılayabileceklerini fakat gazetecilere imzalatılmak istenen “mutsak sessizlik” gizlilik anlaşmalarının gereksiz bir istek olduğunu ve bunun kabul edilemeyeceğini söyledi.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın