Scroll Top

FETÖ, 15 yıl boyunca kurmaylık sorularını gizlilik içinde sızdırdı

deniz kuvvetleri geçit töreni

“Genelkurmay çatı” davasında yargılanan eski Kurmay Yüzbaşı Ali Emre Eral, kurmaylık sınavı sorularının kripto subaylara önceden verildiğini itiraf etti.

FETÖ’cü sanığı itiraflarında, kurmaylığa geçişin önemli aşamalarından olan “uygulama” ve “dil dinleme” sorularının Deniz Kuvvetleri’ndeki FETÖ’cü subaylara sızdırıldığını belirtti.

Eral, Deniz Askeri Lisesi sınav sorularını örgüt mensubu Matematik Öğretmeni Mehmet Ş.’den aldığı ve bu soruları ezberleyerek sınavı kazandığını kaydetti.

“Kimlikleri belli olmasın diye eldiven giymişti”

Kurmaylık sınav sorularını ise Gökhan Türkel’den aldığını belirten Eral şunları itiraf etti:

“Sınavdaki en zor kısım olan ‘durum- muhakeme’ bölümünün uygulamalı olarak çözüldüğü bir CD verildi. Bu CD’deki soruları çözen kişi, ellerinden kimlikleri belli olmasın diye eldiven giymişti. Ayrıca kafaları da CD’deki videoda gözükmüyordu. Kurmaylık sınavının dinleme bölümünün soruları da 2011-2013 arasında iki defa cevaplarıyla birlikte verildi.

İtirafçı Eral, CD’lerin sınavdan sonra örgüt abileri tarafından imha edildiğini de kaydetti.

Komutana kumpas kurdular

Eral’ın itiraflarında görevli olduğu Barbaros gemisindeki bir kumpasa da yer verildi.

Ceyhun A. adlı subayın, geminin komutanı Yarbay Betülhan Kahraman’ın diz üstü bilgisayarına gizlice program yüklediğini anlatan Eral, istihbaratçı polislerin gemiye baskın yaptığını ve Yarbay Betülhan’ın önce tutuklandığını ardından da meslekten ihraç edildiğini söyledi.

Eski Kurmay Yüzbaşı Ali Emre Eral, 15 Temmuz’da karargâhta böyle görüntülenmişti.

Soruşturma başlatıldı

Ali Emre Eral’ın itirafları üzerine son 15 yılda yapılan Deniz Kuvvetleri Komutanlığındaki kurmaylık sınavlarına dair soruşturma başlatıldı.

Kurmay Yüzbaşı Ali Emre Eral, 15 Temmuz darbe girişimi günü karargâhta görüntülenmişti. Eral’ın eşi Tuğba Eral da 2010 KPSS sorularının cevaplarını örgütten aldığını itiraf etmişti.

Benzer gönderiler