Scroll Top

FETÖ, Bitcoin kullanarak yurtdışına para kaçırmış

cryptocurrency-war

40 milyar doların “sanal para transferi” yöntemiyle Türkiye’den çıkarılmasında FETÖ izine rastlandı.

Sanal ödeme yöntemlerinin, ülke ekonomisi ve sosyal açıdan büyük bir tehlikeyi beraberinde getirdiği ortaya çıktı. Çok katlı pazarlama (MLM) uzmanı Dr. Şeref Menteşe, son birkaç yıl içinde sanal para transferi Bitcoin ve benzeri yöntemlerle Türkiye’den 40 milyar dolar para çıkışının gerçekleştirildiğini söyledi.

“Kripto paralar” denetimsiz

Dr. Şeref Menteşe sanal para uygulamasıyla ilgili şu çarpıcı bilgileri aktardı: “Bu yöntemlerle son iki yılda 40 milyar dolar civarında para çıkışı gerçekleştirildi. Bu rakamı da Türkiye’de hiçbir kayıt yapılmadan “network marketing” yapan kuruluşların kaydettiği insanların sayısına bakarak çıkarıyorum.

Evini satan, arabasını, tarlasını satan, yüzüğünü satan insanların sayısı yüz binleri geçti. Eskiden paralar valizlerle, teknelerle otobüslerle çıkarılırdı, şimdi bu kriptocoin yöntemiyle çıkarılıyor.”

Yurt dışına çıkarılan paralarda FETÖ parmağı

Bu tür yöntemlerin CIA ajansları tarafından takip edilen operasyonlar olduğunun bilindiğine dikkat çeken Menteşe, şöyle devam etti: “Türkiye’de ya da dünyada bir tek dolar CIA takip etmeden el değiştiremez. Bu işi bilerek ve isteyerek malum operasyonlar için kullanan ilk organizasyonun FETÖ olduğunu düşünüyorum.

Bu yollarla yurt dışına çıkarılan paraların önemli bölümünü de FETÖ’nün çıkardığını tahmin etmek güç değil. Yıllar önce kurban paralarını Afrika’ya nasıl gönderdiklerini sordum bir örgüt üyesine. ‘Sanal dünya çok gelişti.’ cevabını aldım. Bunun tanıtımını yapanlar, “hiçbir devlet otoritesi tarafından takip edilemeyen para birimi” olarak tarif ediyorlar. Bu da FETÖ’nün yöntemleri ile örtüşüyor. İnsanlar binlerce Euro yatırıyor, elinde hiçbir belge olmuyor.

“Kripto para” nedir?

Kripto para, “tüm dünya vatandaşlarının her yere anlık para gönderebilmesini sağlayan, merkezi otoriteden ve devletlerden bağımsız bir dijital para birimi” olarak tanımlanıyor.

Kripto para, isminden de anlaşılacağı üzere şifreli bir teknolojiyi kullanıyor. Bu teknoloji de “blockchain” (blok zinciri) olarak adlandırılmaktadır. Kripto paralar gücünü doğrudan “blockchain” teknolojisinden alıyor. Günümüzde en yoğun olarak kullanılan ve en fazla pazar payına sahip olan kripto paralar; Bitcoin, Ethereum, Ripple, Nem, Ethereum Classic, Litecoin, Dash ve Monero olarak sayılıyor.

Benzer gönderiler