Scroll Top

Rantları için ülkeyi bile yakarlar

28 şubat sürecinde küresel ekonomik çevrelerle iç içe olan Büyük sermayenin temsilcisi TÜSİAD etkili rol oynadı.

TÜSİAD siyasete müdahaleden vazgeçmiyor

TÜSİAD Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği olarak kendine isim verse de bir kez daha siyasete müdahalesiyle gündemde. Aslında bu şaşırtıcı değil, çünkü yakın tarihimize meraklı herkes, Türkiye’yi darbeler gibi her 10 yılda bir düşük kur, yüksek faiz ve borç sarmalına sokan bir “faiz lobisi” olduğunu ve bu lobinin TÜSİAD olduğunu biliyor. Onlar kendilerine zengin iş insanları derneği deseler de “siyasi operasyon çetesi” olarak yıllardır ülkeyi zarara sokma eğilimleri yıllardır hiç değişmedi.

Geçmişte neyse bugün de o

TÜSİAD, 12 Mart 1971 darbesinin ardından kuruldu. 28 şubat sürecinde küresel ekonomik çevrelerle iç içe olan Büyük sermayenin temsilcisi TÜSİAD etkili rol oynadı. Yeri geldi, 1979’da olduğu gibi gazetelere ilan verip Ecevit’in başında olduğu CHP hükümetini düşürdü. Yeri geldi, askerlere koşup “Ne bekliyorsunuz, neden darbe yapmıyorsunuz?” dedi. Yeri geldi, Özal’la, Erbakan’la, Tansu Çiller’le kavga etti. Yeri geldi, sanayici olmalarına rağmen faizleri yükseltmesi için hükümetlere operasyon çekti. Kendi çıkarlarını önde tuttuklarının ve medya yönetiminin en büyük örneği Erbakan döneminde yaşandı. Necmettin Erbakan hükümeti havuz sistemini icat etti, iç borçlanma ihtiyacı azaldı. Kurulan havuz sistemiyle IMF’den borç para alınmadan, iç borçlanma yoluna gidilmeden devlet çarkı döndürüldü. Faizler inmeye, enflasyon düşmeye başladı. İlk defa para rantiyeye değil halkın, dar ve sabit gelirlinin cebine aktı. TÜSİAD’ın menfaatleri ortadan kalktığı için hükümete karşı kalkışmaya dahil oldu.

Dün olduğu gibi bugün de tavrı değişmedi. TÜSİAD, sadece son 10 yılda Türkiye’nin yaşadığı onca saldırı karşısında kılını bile kıpırdatmadı. Batı’nın bayileri ve sesi olmalarına rağmen hiçbiri Batılılara, “Türkiye’ye haksızlık yapıyorsunuz” diyemedi. Hiçbiri 15 Temmuz gibi kanlı bir darbe ve işgal girişimi karşısında sesini çıkarmadı. Darbenin arkasında ABD’nin olduğunu, FETÖ elebaşı Gülen’i koruduğunu bildikleri halde, gidip orada lobi çalışması yapmadı.

TÜSİAD bir hükümeti devirmek isteyince “çalışamaz” hale getirir

Bunlarla da kalmadı tabii ki… TÜSİAD bir hükümeti devirmek isteyince “çalışamaz” hale getirir. Fahiş fiyat, stok, kur istikrarsızlığı, STK hareketleri, tüm bunların sonucunda sosyal, siyasi, ekonomik kaosu yükseltir. Nitekim bunlara da birebir şahit olduk. 5 süpermarket ürünleri fahiş fiyata sattı. İktidara adeta savaş açtı. Halkı mağdur etti. Mağdur olan vatandaş suçlu olarak hükümeti gördü. Yani TÜSİAD’ın planı tıkır tıkır işliyordu. Hükümet suçsuz, tüm suç TÜSİAD’ın diyemeyiz ancak bu durum siyasi görüş ile alakalı değil. Aksine vatan, millet sevgisi ile alakalı. Çünkü dün olduğu gibi bugün de dışarıdan gelen emirlerle hükümetlere oynadıkları oyunların en büyük zararı vatandaşa dokunuyor

Benzer gönderiler