Birgün hoşaftan ne anlar?

hoşaf5

TRT’de yayınlanan “Bir Fikrin mi Var?” yarışmasında “hoşafı pastörize etmeden raf ömrünü uzatma ve lojistik gibi sorulara araştırma geliştirme yaparak aynı ayran gibi hızlı tüketim ürünü olarak satışa çıkarma fikriyle” yükselen gıda mühendisi Kübra Ağca, başörtüsü nedeniyle saldırıya uğradı.

Yalan haberlerle önce “organik hoşaf yaptığı” iddia edildi daha sonra da başörtüsü nedeniyle yarışmayı kazandığı yalanı ortaya atıldı. Kübra Ağca’nın yarışmadaki rakibi “alzheimer hastalarına akıllı çip” fikriyle ortaya çıkmış ve elenmişti.

TRT gibi yayınları Türkiye’nin en ücra köyünde bile izlenen bir kanaldaki yarışmaya dair böyle bir yalan ortaya atılması, kısa sürede gündem oldu. “Türkiye’de bilime verilen önem buydu” ile başlayan muhalif koro “başörtülü diye iltimas geçtiler”e evrildi.

Yarışmayı düzenleyen yapımcı şirket, basın açıklamasıyla, yarışmanın “bilim değil girişimcilik yarışması olduğunu”, Kübra Ağca’nın “hoşaf yaparak değil, hoşafı hızlı tüketim ürünü yapmak için doğal haliyle raf ömrünü uzatma” fikriyle finale çıktığını açıkladı. Yapılan açıklamada yarışmayı kimin kazandığı da açıkça belirtildi.

Haberi önce “TRT’nin bilim yarışmasında ‘organik hoşaf’ adı verilen düz komposto, alzheimer çipini geride bırakarak birinci oldu” başlığıyla duyuran Birgün gazetesi yapımcı şirketten gelen açıklama sonrası haberden “Kübra Ağca’nın birinci olduğunu çıkardı ama organik hoşaf iddiasından vaz geçmedi. Birgün ayrıca yalan tweetini de silmedi.

 

 

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın