Gamze Akkuş İlgezdi’nin İstanbul Yeni Havalimanı hakkındaki yalanı iki gün sürdü

gamze_akkus_ilgezdi_kimdir_nereli_ve_ne_is_yapiyor_h23563_b1cb1

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi 28 Ağustos 2018 tarihinde İstanbul Yeni Havalimanı’nı Meclis gündemine taşıdı. İlgezdi yeni havalimanına iniş kalkış yapacak her uçağın Bulgaristan hava sahasını kullanacağını ve bu nedenle Bulgaristan’a para ödeneceğini ve bu ödemenin Hazine tarafından yapılacağını iddia etti.

İlgezdi konuyla ilgili soru önergesi verdi. İddia sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Yeni havalimanından yapılacak her uçuş için Bulgaristan’a ücret ödeneceğini iddia eden yüzlerce paylaşım yapıldı. Ödemenin yanı sıra Türkiye’nin Yeni Havalimanı’yla birlikte iç uçuş hâkimiyetini de kaybedeceği ve Bulgaristan’ın hava sahasını kapadığı durumda hiçbir uçuşun gerçekleştirilemeyeceği öne sürüldü. Bu iddialarla birlikte Yeni Havalimanı’nın yerli ve milli bir proje olmadığı, havalimanının işletilmesinde başka ülkelere muhtaç durumda olunduğu iddia edildi.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 28 Ağustos tarihinden itibaren gündeme gelen “İstanbul Yeni Havalimanı’ndan kalkacak uçaklar için Bulgaristan’a para ödenecek” iddialarının doğru olmadığını ve karalama maksadı taşıdığını bildirdi.

İstanbul Yeni Havalimanı kullanılarak yapılacak uçuşlar için hava araçlarının kullanacağı geliş ve kalkış rotaları ile hava koridorlarına ilişkin bilgiler 16 Ağustos’ta tüm dünyaya ilan edildi. Bu bilgilere göre tüm iç hat uçuşlarının yeni havalimanına iniş ve kalkışta kullanacağı rotaların tamamı Türkiye hava sahasının içinde. Öte yandan Türkiye hava sahasına batıdan giren veya batıya çıkacak transit veya dış hat uçuşlarında ise mevcutta Bulgaristan ve Yunanistan hava sahasının kullanılıyor ancak Türkiye kullanılan hava sahaları hiçbir ücret ödemiyor. Yeni havalimanı faal hale geldikten sonra da söz konusu uçuşlar için hiçbir bedel ödenmeyecek.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın