Scroll Top

Gene Cumhuriyet gene yalan

1905

Cumhuriyet gazetesi 12 Nisan 2018’li tarihinde “Ankara’da deprem! Soylu’ya polis takibi!” başlıklı bir haber yayınladı. Ahmet Şık imzası taşıyan haber manşetten verildi. Söz konusu haberde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun telefonlarının izinsiz olarak dinlendiği ve takip edildiği iddia edildi. Söz konusu dinleme olayının ortaya çıkmasından sonra Bakan Soylu’nun işlemi yapan polisleri açığa aldırdığı ve görev yerlerinin değiştirdiği ileri sürüldü.

 

İçişleri Bakanlığı, Süleyman Soylu’nun takip edildiği ve telefonlarının dinlendiğine yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Söz konusu takip ve dinleme olayının gerçekleşebilmesi yargı izni gerekiyor. Ayrıca, 2559 Sayılı Polis Vazife Salahiyeti Kanunun Ek 7 inci maddesi uyarınca, her yıl istihbarat birimleri 81 ili kapsayacak şekilde iş ve işlemlerinin hukuka uygun olarak yapılıp yapılmadığını denetliyor. Haberde yer alan konu ile ilgili, 2017 yılında yapılan denetimlerde usulüne uygun olmayan, yargı kararından yoksun bir dinleme tespit edilmedi. Ek olarak iddia edildiği böyle bir soruşturma kapsamında görevden alınan herhangi bir polis yok.

Bakanlık bu ve benzeri iddiaların itibarsızlaştırma ile kafa karıştırma ve güvensizlik ortamı oluşturma operasyonu olduğunu belirtti.

Benzer gönderiler