Scroll Top

“Halk kendi devletini kuruyor” çarpıtması

gallery_7463_5In2qMlopIA8q57

Referanduma çok az bir süre kala anketlerde “evet oylarının artması, “hayır” cephesinde sansosyanel açıklama bulup, “evet” oylarını düşürme planları yapmasına sebep oldu. Aradıkları açıklamayı bulamayınca, kastı belli olan açıklamaları önce çarpıtıp, anlaşılmasını istedikleri mânadaymış gibi servis etmeye çalıştılar. Buna son örnek Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un attığı bir twit oldu.

Referandum sürecinde, mevcut değişikliği, en vazıh biçimde anlatan isimlerden biri olan, Mehmet Uçum’un sözleri günlerdir, referandumda “hayır” sonucu çıkmasını istedikleri belli olan medya tarafından kasıtlı olarak gündeme taşındı.

Tartışma, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un twitter hesabı üzerinden yazdığı; “Sessiz değil halkımız gümbür gümbür bir devrim yapıyor farkında mısınız? Halk kendi devletini kurmak için adım atıyor, 16 Nisan Kutlu Olsun.” açıklaması üzerine başladı. Mehmet Uçum bir gün sonra gene twitter hesabı üzerinden “Olan, bürokratik devletten halkın devletine geçiştir. Atatürk, cumhuriyet, laiklik kurucu değerlerimizdir ve milletin teminatı altındadır.” yazarak neyi kast ettiğini açıkladı.

Fakat tartışma bitmedi. Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök köşesinde Mehmet Uçum sözlerini neden çarpıttığını açık yüreklilikle yazdı.

“Evet çıkarsa 17’nci Türk devletini yıkacağız…”

Demek ki mesele neymiş?

“17’nci Türk devletini de yıkmaya çalışan evetçilerle”, “17’nci Türk devletini yıktırmamaya çalışan hayırcılar” arasındaki mücadeleymiş…”

Mehmet Uçum katıldığı televizyon programında yazdığı twitin ne mânaya geldiğini bir kez daha açıkladı.

 

 

 

Benzer gönderiler