ABD İran’a ambargoyu FETÖ’cü BoraJet ile delmiş

FETÖ’nün 17 Aralık kumpası üzerinden Türkiye’yi sıkıştırmaya çalışan ABD’nin, İran’a yönelik ambargoyu delen FETÖ’ye bağlı “BoraJet” ile çalıştığı ortaya çıktı.

Dört yıl önce tezgahlanan 17/25 Aralık kumpasında ortaya atılan iddialar üzerinden Türkiye’yi sıkıştırmaya çalışan ABD, FETÖ mensuplarının 2012’de Tahran’da kurduğu BoraJet şirketinin yöneticilerini koruyor. FETÖ’cülerin hedef aldığı Türkiye’nin milli bankası Halkbank’ın eski yöneticileri hakkında asılsız iddialarla gözaltı kararları alan ABD, kendi ülkesinde faaliyet gösteren BoraJet’in İran’a yönelik ambargoyu delen FETÖ’cü yöneticilerine ses çıkarmıyor.

ABD FETÖ’cüleri koruyor

ABD yönetimi ile yargısının çelişkisini ortaya koyan bu durum, SBK Holding tarafından satın alınan BoraJet ile ilgili görülen dava dosyasındaki evraklardan açıkça anlaşılıyor. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’e yakın isimlerin sahibi ya da yöneticisi olduğu ve ABD’de kurulan BoraJet, 2012 yılında İran’da bir şirket kurdu. ABD’nin ambargosuna rağmen Tahran’da kurulan “BoraJet İran” isimli firma, yaklaşık iki yıl faaliyette bulundu. ABD’nin ticaret siciline kayıtlı bir firmanın Tahran’da şirket açması ve 2012-2013 yılları ticari faaliyette bulunması, ABD makamları nezdinde suç olarak görülmesi gereken bir durum. Halk Bankası yöneticilerini asılsız iddialarla gözaltına alan ABD yargı makamlarının şimdiye kadar BoraJet’in eski yöneticileri hakkında hiçbir işlem yapmaması dikkat çekiyor.

Genel Müdür itiraf etti

FETÖ’nün önemli isimlerinin yönetiminde yer aldığı BoraJet, Ocak 2016’da FETÖ’cü Yalçın Ayaslı’dan SBK Holding’e satıldı. Bora Jet’in yeni sahibi, şirket dökümanlarını incelemesinde eski Genel Müdür Kadir Peker üzerine çekilmiş çok miktarda avans tespit etti. Şirketle borçlu gözüken Peker hakkında savcılığa başvuran SBK Holding, icraya başvurarak BoraJet’in eski Genel Müdürü Kadir Peker’in tüm mallarına ve maaşına haciz koydu. Bunun üzerine Kadir Peker, Bakırköy Savcılığına giderek Zahide Üner, Yalçın Ayaslı ve BoraJet hakkında suç duyurusunda bulundu. Eski Genel Müdür Peker, savcılığa paraları İran’da kurulan şirket için aldığını itiraf etti.

Para akışı açıktan yapıldı

Savcılığa ifade veren Peker, şirketten aldığı avansların borç gözükmesine rağmen paraların İran’daki şirket için kullanıldığını söyledi. Peker ifadesinde şunları söyledi:

“Para 2013 yılında ABD ambargosu döneminde BoraJet’in İran’da açtığı ofis ve şirket kuruluşu ve orada bağlantıları kuran kişilere elden makbuz karşılığı verildi. Bu ödemelerin tamamı BoraJet Yönetim Kurulu Üyesi Zahide Üner’in talimatı ve Yalçın Ayaslı’nın bilgisi dahilinde yapılmıştır. Bu ödemelerin açıktan yapılmasının nedeni Amerikan sermayeli şirket olmamızdır.”

FETÖ’cüler baş rolde

ABD’nin koruduğu isimlarin geçmişi ve bağlantıları dikkat çetkiyor. Ambargoyu delen isimler, BoraJet’in eski sahibi Yalçın Ayaslı ile firmanın eski Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Faruk Bayındır gösteriliyor. BoraJet’in bir diğer Yönetim Kurulu Üyesi Halil İbrahim Koca ise 17-25 Aralık kumpasının kilit ismi olarak dikkat çekiyor.

ABD yargısı ne diyecek?

İstanbul’da görülen dava dosyasındaki belgeler ve sanık ifadeleri, ABD’nin İran’a yönelik ambargosunu delen FETÖ’cüler hakkında işlam yapmak bir yana koruduğunu ortaya koyuyor. Sır gibi saklanan şirketin İran faaliyetlerinin gizlemek ve tüm faturalarının yok edildiği ve hesaplarına gönderilen para işlemlerinin tümünün açıktan yapıldığı iddia ediliyor.

Türkiye’yi İran’a uygulanan ambargoları ihlal etmekle suçlayan Amerikan yönetimi, son olarak geçtiğimiz gün eski Bakan Zafer Çağlayan ile Halkbank eski Genel Müdürü hakkında gözaltı kararı verdi. Aynı gerekçelerle daha önce Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla hakkında da gözaltı ve hapis kararı veren ABD yargısının, firari FETÖ’cülerin bu durumu karşısında ne diyeceği merak ediliyor.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın