Ayşegül Jale Saraç, Dicle Üniversitesi’ni FETÖ’nün çiftliğine çevirmiş

rektor_ic_1_0

Görev yaptığı sürede 1991 kişiyi üniversitenin akademik kadrosuna alan FETÖ’cü rektörün “akademisyen ordusu” kurduğu ortaya çıktı.

Dicle Üniversitesi’nde FETÖ’nün akademik yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma sonucunda ihraç edilen eski Rektör Ayşegül Jale Saraç ile yardımcıları Aytekin Sır, Aslan Bilici ve Sabri Eyigün hakkında “terör örgütü kurmak ve yönetmek” suçlarından 22.5’er yıla kadar hapis istemiyle açılan davaya devam edildi.

Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanıklar Ayşegül Jale Saraç ile Aytekin Sır hazır bulunurken tutuksuz sanıklar Aslan Bilici ve Sabri Eyigün ise duruşmaya katılmadı.

Bin 991 kişiye kadro verilmiş

Duruşmada dosyaya gelen evrakları okuyan Mahkeme Başkanı, Dicle Üniversitesi’nden gönderilen belgeye göre sanık Ayşegül Jale Saraç’ın rektör olarak seçildiği 2008 yılından görevden alındığı döneme kadar bin 991 kişinin üniversitenin akademik kadrosuna alındığını söyledi.

Atamalarda FETÖ’yü dikkate almamış

Söz hakkı verilen eski Rektör Ayşegül Jale Saraç kendi döneminde yapılan atamalara ilişkin belgeyle ilgili şöyle konuştu:

“1991 kişinin ataması yüksek bir rakamdır. Muhtemelen üniversite içinde memurken yükselme sınavını kazanarak o şekilde atanmış olanlar olabilir. Gizli tanık ifadelerini kabul etmiyorum. İfadesinin genelinde somut bir tespit yoktur. Üniversitedeki öğrenci sayısının artması nedeniyle personel alımı yoğunluklu olarak yapılmıştır. Hakkımda ifade veren tanık sürekli bize yönelik karalayıcı iftiralarda bulunmuştur. 17- 25 Aralık öncesi kimin ne olduğunu araştırmadık. Üniversitede görevlendirdiğimiz kişilerin FETÖ ile bağı olup olmadığını yönünde araştırma yapmadık. Bu yönde ne Başbakanlık ne de MİT’ten bir talep gelmedi. MİT’ten olumsuz cevap gelmediği durumda atamaları gerçekleştiriyorduk. Benim hiçbir cemaatle bağım yoktur. Ben muhafazakâr bir insanım. Seçimlerde hem muhafazakârlar hem sosyal demokratların bir kısmı hem de liberaller benim ismim üzerinde anlaştıkları için biraz da zorlamayla bu göreve geldim.”

Tutukluluk halleri devam edecek

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Ayşegül Jale Saraç ve Aytekin Sır’ın tutukluluk halinin devamına hükmetti. Mahkeme, Dicle Üniversitesi’ne yazı yazılarak Saraç’ın rektör seçilmesinden sonra atanan kişilerle ilgili listenin yeniden gözden geçirilerek atama ile gelenlerin isim listelerinin ayrı bir oluşturulmasını istedi. Sanıkların mal varlığı üzerindeki tedbirlerin kaldırılmasına hükmeden mahkeme, duruşmayı erteledi.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın