Kraliçe Elizabeth’in müstakbel gelinine, Kent Prensesi’nden ırkçı hoşgeldin mesajı

1b72de00e0ea8918e0287b2b5068be73

Kraliçe Elizabeth’in Buckingham Sarayı’nda düzenlediği Noel yemeğine katılan Kent Prensesi Michael’in taktığı ırkçı broş kamuoyunda tartışma yarattı.

İngiliz tahtının beş numaralı varisi olan Prens Harry’nin nişanlısı Amerikalı oyuncu Meghan Markle’ın ilk kez Kraliçe’nin Noel yemeğine katıldığı etkinlikte, Prenses Michael’in taktığı zenci bir figürün yer aldığı broşun melez olan Meghan Markle’ı rencide edici ve ırkçı olduğu eleştirileri yapıldı. Prenses’in Meghan ile görüştüğü sırada hâlâ üzerinde broşun olup olmadığı ise bilinmiyor.

Broşun tepki çekmesi üzerine açıklama yapan Prenses Michael’ın sözcüsü, Prenses’in olay nedeniyle çok üzgün olduğunu ve kamuoyundan özür dilediğini aktardı. Sözcü ayrıca broşun hediye olduğunu ve prensesin söz konusu broşu daha önce defalarca taktığını da sözlerine ekledi.

18.yüzyılda ortaya çıkan “blackamoor art” olarak adlandırılan zenci figürlerin yer aldığı heykeller ve mücevherler, ırkçı olduğu gerekçesiyle sanat galerilerinden ve otellerden kaldırılmaya başlanmıştı. Söz konusu sanat ürünlerinde koyu derili Afrikalılar heykellerde ve mücevherlerde genellikle uşaklık ve garsonluk gibi itaat eden rollerinde tasvir ediliyor.

Kent Prensesi Michael, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in ilk kuzeni olan Kent Prensi ile evlenerek kraliyet ailesine dâhil oldu. Alman ve Macar asıllı olan Prenses daha önce de ırkçı sözleriyle gündem olmuştu. Prenses Micheal’in 2004 yılında bir yemek sırasında yan masadakilere gürültü yaptıkları gerekçesiyle “Kolonilerinize geri dönün” dediği iddia edilmişti. Ancak Kent Prensesi bu iddiaları reddetmişti. Katolik olan prenses ile evlenen Kent Prensi İngiltere tahtındaki 15. sıra hakkından olmuş ancak 2015 yılında 45. sıradan hak sahibi olmuştu. Prens Michael ayrıca, İngiltere Kraliçesi’ni İngiliz Milletler Topluluğu’ndaki bazı etkinliklerde temsil ediyor.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın