CHP’li Eren Erdem’e FETÖ’ye hizmet davası

616x275-chp-feto-isbirligini-cozmek-icin-bu-adami-konusturun-1501322551071

FETÖ’nün 17-25 Aralık darbe girişiminde kullandığı yasa dışı ses kayıtlarını servis ettirdiği dönemin Karşı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eren Erdem hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, hâlen CHP’den milletvekili olan Eren Erdem’in “FETÖ üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek”,’ “gizli tanığı deşifre etmek” ve “soruşturmanın gizliliğini ihlâl” suçundan 9.5 yıldan 22 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılması talep edildi.

Gezi Parkı’nda tanıştılar

Karşı gazetesi ile ilgili yürütülen soruşturmada “Ayçiçek” kod adıyla gizli tanık olan Turan Ababey’i deşifre ettiği dile getirilen iddianamede Karşı gazetesinin sahibi Turan Ababey’le Eren Erdem’in Gezi Parkı olayları sırasında tanıştıkları, Ekim 2013’te gazeteyi kurmayı kararlaştırdıkları ifade edildi.

İddianameye göre gazete 9 Şubat 2014 tarihinde kuruldu. Kurulmasından 66 gün sonra ise ekonomik sıkıntılar sebebiyle yayın hayatına son verildi.

Belgeler Saygılı’dan

Turan Ababey tarafından kurulan Karşı gazetesinde sorumlu müdür Mehmet Bozkurt, Genel Yayın Yönetmeni Eren Erdem, Genel Koordinatör Kutlu Esendemir, muhabirler ise Emre Erciş ve FETÖ’den tutuklu Ufuk Köroğlu oldu. İddianameye göre Erciş’in gazete için sağladığı haber ve dökümanlar FETÖ’cü polis şefi Yakub Saygılı’dan elde edildi. Elde edilen dökümanlar Eren Erdem’e iletildi.

3 polis ulaştırdı

Yapılan tespitlere göre polis memurları Yavuz Çıtaki, İsmail Arpacı ve Şakir Parpar’ın Karşı gazetesinin muhabirleri Ufuk Köroğlu ve Emre Erciş’e söz konusu materyalleri ulaştırdıkları ifade edildi. İddianameye göre gazete bir süre sonra Eren Erdem’in kontrolüne geçti, yayımlanacak haberlere karar veren Eren Erdem’di. Personel alımı ve maaş gibi konulara Mehmet Bozkurt’la birlikte karar veriliyordu.

TUSKON’dan para alma girişimi

17-25 Aralık darbe girişimiyle ilgili sızdırılan ses kayıtlarıyla ilgili haber yapılıp yapılmaması gazetede tartışmalara neden oldu. Ses kayıtları kapatılan TUSKON çalışanı “Yusuf” isimli çalışan ve FETÖ’cü polis şefi Yakub Saygılı’dan Emre Erciş aracılığıyla Eren Erdem’e ulaştırıldı. Erdem’in gazetenin sahibi Turan Ababey’e zaman zaman “Elimde Erdoğan’ı düşürecek belgeler var. Yayımlamamız halinde TUSKON ve cemaatten para alabiliriz.” şeklinde söylemlerde bulunduğu iddianamede yer aldı.

Teklif Dumanlı ve Yeşil’e iletildi

TUSKON Başkanı firari Rızanur Meral’le görüşüldüğü Ababey’in gazetenin örgüt tarafından satın alınmasını teklif ettiği kaydedilen iddianamede bu teklifin firari Ekrem Dumanlı, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı Başkanı firari Mustafa Yeşil ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’ya iletildiği belirtildi.

FETÖ’ye hizmet etti

Erdem’in FETÖ- PDY’nin amaçları doğrultusunda hareket ettiği, basın ve yayın organlarını kullanarak kamuoyu algısı oluşturmaya çalıştığı, böylece hükümetin görevini yapamaz hale getirmeye çalıştığı ifade edildi. Eren Erdem ilerleyen günlerde Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

Benzer gönderiler