FETÖ elebaşının artıkları için örgüt üyeleri yarışmış

FETÖ elebaşının artıkları için örgüt üyeleri yarışmış

FETÖ Kayseri imamının 37,5 yıla kadar hapsi istendi

FETÖ elebaşının artıkları havada kapılmış. Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) Kayseri’deki il imamlığını yapan ve aynı zamanda örgütün finansörü olan Serdar Karakurt’un duruşması 28 Nisan tarihinde görüldü. “Akif” kod adlı Karakurt, örgütün Kayseri’deki yapılanmasında “Kocasinan eyalet imamı” olarak görev yapıyordu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianameye göre 3 farklı suçtan yargılanan terör örgütü üyesinin 37,5 yıla kadar hapsi istendi. Kendisine yöneltilen “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme”, “resmi belgede sahtecilik” ve “terörizmin finansmanı” suçlarını kabul etmeyen Karakurt, beraatını talep etti. Ankara 22.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Karakurt ile yurdışında tanıştığını belirten tanıklar katıldı. Tanıklar, duruşmada terör örgütü hakkında “mide bulandıran” ifadelerde bulundular.

FETÖ elebaşının artıkları 3-4 kişi tarafından paylaşılmış

2016 yılında FETÖ’den tutuklanan iş adamı itirafçı Ahmet Mercan’ın oğlu Hüseyin Mercan duruşmaya tanık olarak katıldı. Tanığın verdiği ifadelere göre, Serdar Karakurt’un görevi örgüt adına organizasyonlar düzenlemekti. Görevi sırasında Pensilvanya’ya bir gezi düzenlemiş ve bu geziye Ahmet Mercan ile Hüseyin Mercan katılmışlar. Orada gördüklerini anlatan Mercan;

”2011 yılında babamla beraber Amerika’ya gittik. Seyahatimizde bu şahıs da (Karakurt) vardı. Orayı ziyaret edenlerin hiçbiri tesadüfen oraya gitmedi. 3 gün FETÖ’nün kampında kaldık. Pensilvanya’da bize bir oda verdiler, sadece yemek ve namaz saatlerinde bir araya gelirdik. Türkiye’den çeşitli insanlar oraya ziyarete gelirdi. Bir gün yemek yerken yarısı yenmiş bir tabldot getirdiler. Bu yemek kimin diye sorduğumuzda, ‘Hocamız hasta, bu kadarını yiyebiliyor’ dediler. Kalan yemeğin artığını FETÖ üyesi olan 3-4 kişi kıymetli bir şeymiş gibi yedi. O olaya çok şaşırdım, iğrenç bir durumdu. Sonrasında New York’a gidip oraları görmek istedik. Bize ‘Uhreviyeti bırakıp maddiyata mı önem veriyorsunuz’ diye biraz sitem ettiler” ifadelerini kullandı.

Elime 30 bin TL’lik zarf verdiler

Duruşmaya katılan bir başka tanık olan Abdurrahman Ekici ise, 2016 yılında Serdar Karakurt ile tanıştıklarını belirtti. Ayrıca Karakurt’un belli yerlere gidip para topladığını da anlatan tanık Ekici;

“Bu adamın Orhan Aydın isimli muhasebecisi vardı. Orhan bana görüşmelerin telefondan sıkıntı olacağını söyleyerek ByLock yüklü bir telefon verdi. Orhan, cemaat evlerinden yurtlara kadar Kayseri’nin Kocasinan ilçesindeki her şeyden sorumluydu. Ben de 2014 yılında cemaat yurdunda muhasebeci olarak görev yaptım. Baydak ve Akdeniz isimli iki önemli yurt vardı ve toplantılar burada yapılırdı. Bir gün Serdal’la birlikte Boydak Holding’e gittik. Holdingin muhasebesinden bana içi para dolu 30 bin TL’lik zarf verdiler” diye konuştu.

FETÖ finansörü suçlamaları inkâr etti

10 Ekim 2020 tarihinde düzenlenen operasyonla Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeki saklandığı gaybubet evinde yakalanan Serdar Karakurt’a ait çok sayıda sahte kimlik ve örgütsel faaliyetler için topladığı yüklü miktarda para ortaya çıkmıştı. Darbe girişimine kadar örgütün Kayseri il imamı olarak görevine devam eden Karakurt, imamlığın yanı sıra il genelinde yapılacak örgüt toplantılarını organize ediyordu. Bunun yanı sıra örgütün Kayseri’deki bankası gibi çalışıyordu. Sanık olarak duruşmaya tutuklu olduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılan Karakurt, suçlamaları inkar etti ve beraatını talep etti.

Karakurt şöyle konuştu:

“Böyle bir örgüte üye değilim. Kayseri il imamı olarak görev yapmadım. Tanıkların ifadeleri çelişkili ve telefondaki programlar bana ait değil. Bırakın silahlı bir faaliyete katılmayı hayatımda elime silah bile almadım, örgüte hiçbir para yardımı yapmadım. Evimde bulunan para şahsıma aittir, evimde bulunan kimliği ben çıkarmadım ve hiç üzerimde gezdirmedim. 7 aydır tutukluyum, iki çocuğum var. Tüm suçlardan beraatımı talep ediyorum.”

Duruşma ileri bir tarihe ertelendi. Mahkeme başkanı diğer tanıklarla beraber gizli tanıkların da dinlenmesine ve Karakurt’un tutukluluk halinin devam etmesine karar verdi.

Benzer Gönderiler