FETÖ’cü astsubaylar 249 örgüt mensubunu deşifre etti

feto-cu-astsubaylar

Jandarma Genel Komutanlığı’na sızmışlar

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) deşifre edilmesine yönelik çalışmalar aralıksız yürütülmeye devam ediliyor. FETÖ içinde bulunan ve örgüt içi faaliyetlerde yer almış kişilerin itirafçı olmaları, terör örgütünün çözülmesi bakımından büyük önem arz ediyor. Özellikle örgütün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki yapılanmasında yer alan itirafçıların beyanları, TSK’daki terör örgütü mensuplarının teşhis edilmesi ve görevden uzaklaştırılmasının önünü açan soruşturmalar için fayda sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde, FETÖ’nün Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapılanmasına yönelik başlatılan soruşturma kapsamında yakalanan 18 şüpheliden 8’i etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istemiş ve itirafçı olmuştu. Bugün ise, Başkent Ankara’dan gelen habere göre, Jandarma Komutanlığı’na sızan örgüt üyesi astsubaylar itirafçı oldular ve diğer örgüt mensupları hakkında ifade verdiler. FETÖ’cü astsubaylar beyanlarıyla örgütün kirli yüzünü bir kez daha göstermiş oldu.

Sınav sorularını nasıl çaldıklarını anlattılar

Örgütün, 2012 yılında Ankara’da Jandarma Astsubay Temel Eğitim Kursu (JATEK) sınavının sorularını alarak teşkilata sızmasına ilişkin çalışma başlatıldı. Bu kapsamda, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri operasyon başlattı. Başarılı operasyon sonucunda, soruların ele geçirilerek örgüt mensuplarına dağıtıldığı uzman raporları ve etkin pişmanlık hükümlerinden faydalananların ifadeleri sonrasında netleşti. Ankara merkezli 9 ilde gerçekleştirilen operasyon neticesinde, soruları alarak Jandarma Genel Komutanlığı’na sızdığı tespit edilen 12 örgüt mensubu astsubay gözaltına alındı.

FETÖ’cü astsubaylar itirafçı oldu

Gözaltına alınan ve büyük kısmı ihraç edilmiş 12 astsubaydan 11’i, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediklerini söyleyerek itirafçı oldu. FETÖ’cü astsubaylar, sınav sorularının kendilerine örgütün yöneticileri tarafından yemin ettirilerek ve büyük bir gizlilik içerisinde verildiğini ifade etti. Zanlılar, askeri okullarda eğitim görürken ve mesleğe başladıktan sonra da örgütün mahrem imamlarının kendileri ile ilgilenmeye devam ettiğini anlattı. Örgüt mensubu astsubaylar, mahrem abilerinin iletişim kurmak için büfe ve ankesörlü telefonlar üzerinden kendilerine ulaştıklarını da belirtti.

Ayrıca, FETÖ’cü astsubaylar arasında itirafçı olan 11 zanlı, verdikleri ifadelerde 249 örgüt mensubu hakkında da bilgi verdi. Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından ifadeler üzerinden yapılan incelemelerde, astsubayların deşifre ettiği 249 kişiden 78’i hakkında daha önce hiç işlem yapılmadığı görüldü. Ankara TEM Şubesi, “kripto” şeklinde tabir edilen 78 örgüt üyesi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından verilen yeni talimat ile soruşturmayı derinleştirdi.

KAYNAK: FETÖ GERÇEKLERİ

Benzer gönderiler