FETÖ’cülerin TBMM bombalanmadı yalanı bir kez daha çürütüldü

Darbe girişiminde yer alan askerlerin yanı sıra firar eden örgüt mensubu gazetecilerin, “15 Temmuz akşamı TBMM uçaklar tarafından bombalanmadı.” iddiasını çürüten yeni bir rapor yayımlandı.

Darbe girişimine saatler kala Akıncı Üssü’nün eski harekât komutanı Albay Ahmet Özçetin, 16 savaş uçağına mühimmat yüklenmesi talimatını verdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Ankara Emniyet Müdürlüğü, Polis Özel Harekât Başkanlığı, TÜRKSAT ve TBMM’ye bu uçaklardan 14 bomba atıldı.

Bombalı saldırılarda polis ve vatandaşlardan 68 kişi şehit oldu 222 kişi de yaralandı. Darbe girişiminde iki kez hava saldırısı düzenlenen TBMM’ye atılan üç bombadan ikisi darbeci pilot Hüseyin Türk ile Hasan Hüsnü Balıkçı’nın bulunduğu uçaktan atıldı.

İki eski pilot da savcılık sorgusunda Meclis’i bombaladıklarını kabul etti. Eski Pilot Balıkçı, “Son anda ihtiyaç nedeniyle bana uçuş görevi verildi ve ben maalesef TBMM’yi bombaladım.” itirafında bulunurken, Türk de uçağında 6 “MK-82 klasik mühimmat” bulunduğunu, bunlardan 4’ünü TÜRKSAT’a ikisini de Meclis’e attığını ifade etti. Türk, “Telsizden ‘Burası şehir içi bir yer mutabık mıyız’ diye sordum. Onlar da ‘Mutabıkız atış serbest dediler.’ Ben de kalan 2 bombayı da verilen koordinata (TBMM) attım. Bombalama yaptığım yerin Ankara olduğunu biliyordum.” ifadeleriyle Meclis’in nasıl bombaladığını anlattı.

Olaydan sonra el konulan ve dava dosyasının delileri arasına giren telsiz kayıtlarında, Meclis’in bombalamasına ilişkin görüşmeler de yer aldı. 15 Temmuz gecesi Meclis’e bomba attığını itiraf eden pilotların itirafı ile telsiz kayıtlarını görmezden gelen örgüt mensuplarının iddialarını, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarınca bombaların atıldığı yerde yapılan kimyasal incelemelerin yer aldığı rapor yalanladı.

Darbe girişiminden hemen sonra Meclis Yerleşkesinde yapılan olay yeri incelemesi sonucu elde edilen bulgular, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarına gönderildi.

İnceleme sonuçlarının yer aldığı uzmanlık raporu, Akıncı Üssü davasının görüldüğü Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesine iletildi.

Raporda, Meclis’te patlamaya neden olan cismin savaş uçaklarından atılan “MK-80” serisindeki bombaların olduğu belirtilerek, şu tespite yer verildi:

“Suç fiillerinin tespiti ile ilgili TBMM Yerleşkesi içerisinde yapılan aramalar neticesinde elde edilen bulgulardan 2016-013939-1 sayılı olay yeri inceleme raporunda belirtilen bulgular, Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı’nda kimya incelemesi için gönderilmiştir. Netice olarak TBMM yerleşkesine MK-80 serisi uçak bombalarına ait parçaların, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu tarafında askeri amaç için üretilen ana patlayıcı maddesi TNT olan parça, basınç ve yangın etkili MK-80 serisi uçak bombalarından olduğu tespit edilmiştir.

Bu itibarla MK-80 serisi 3 adet uçak bombasının patlatılması neticesinde canlılar üzerinde yaralayıcı, öldürücü, cansızlar üzerinde ise yakıcı, yıkıcı ve tahrip edici özelliğe sahip olduğu tespit edilmiştir.”

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın