Futbolda şike davasında verilen hükmün gerekçesi açıklandı

Futbolda şike FETÖ

FETÖ imamının itiraflarına yer verildi

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) kumpas davalarından biri olan ve dönemin Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile spor dünyasında tanınmış birçok ismin hapis cezasına çarptırılmasına sebep olan “futbolda şike davası”nda gerekçeli karar açıklandı. Mahkemenin 7 Eylül’de “Futbolda şike kumpası” davasında 88 sanığa verdiği hükmün gerekçesini açıklamasının ardından, terör örgütünün sözde şike soruşturmasında yaptığı usulsüzlükler yaptığı bir bir sıralandı. 2 bin 899 sayfa tutan gerekçeli kararda, Fethullahçı Terör Örgütü’nün 90’lı yıllardan itibaren futbol dünyasında palazlandığı, şike kumpası ile taraftarları sokağa dökmeyi ve örgütün bu hamlesiyle birden çok çıkar elde etmeyi hedeflediği açıklandı. Ahmet Uğuz’un başkanlık ettiği İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hazırlanan yaklaşık 3 bin sayfalık kararda, dava kapsamında dinlenen FETÖ’nün Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mahrem yapılanması imamlarından Özgür Kaya’nın; “Aziz Yıldırım gözaltına alınacak, Fenerbahçe küme düşürülecek” şeklindeki itirafları yer aldı.

Himmet adı altında gelir elde etmeye çalıştılar

Mahkeme, aralarında kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, dönemin İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç, dönemin İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Ahmet Kalender başta olmak üzere 48 sanığa 5 yıl 1 ay ile 1971 yıl arasında değişen hapis cezası, 40 sanıkla ilgili de beraat veya ceza verilmesine yer olmadığına yönelik karar verdi. FETÖ’nün bu spor dalı içinden devşirdiği üye sporcular sayesinde “himmet” adı altında gelir elde etmeye çalıştığı belirtildi.

Futbolda şike davasının eski hâkimi Seyfettin Mermerci’nin de, 549 kez ByLock programına giriş yaptığı tespit edilmişti. Futbolda şike davasını onayan eski Yargıtay üyesi Mesut Kundakçı ise FETÖ üyeliği suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Futbolda şike davasının gerekçeli kararında,

“Spor camiası üzerinde etkinliğini arttıran örgüt, artık finansal ve örgütsel yapılanmasını belli bir seviyeye çıkardıktan sonra artık spor camiasının gündemini ve yaratmak istediği algı operasyonlarını elindeki gazete ve televizyon ile belirlemeye başlamıştır.” şeklinde değerlendirme yapıldı.

Operasyonu önceden bildikleri ortaya çıktı

FETÖ’nün MİT mahrem yapılanması imamlarından Özkür Kaya, vermiş olduğu ifadesinde, şike davası adı altında operasyon yapılacağını ve operasyonu önceden bildiklerini itiraf etti. Kaya, örgütün MİT mahrem imamı Murat Karabulut’un (Talip kod adlı) 3 Temmuz’dan 2-3 ay önce Ankara Sincan’da yapılan özel bir örgüt toplantısında operasyonu bildirdiğini belirtti.

Futbolda şike davasında amaç Erdoğan’ı yıpratmaktı

Kaya ifadesinin devamında;

“Bu operasyonda Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım‘ın gözaltına alınacağı, Fenerbahçe’nin küme düşürüleceğini, bu süreçte diğer bazı kulüpler ile alakalı olarak da bunların gerçekleştirileceğini söyledi. Operasyon yapılacağını Murat Karabulut anlattı. Bu toplantıda emniyet imamları yoktu. Asıl amaç o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ın yıpratılmasıydı.” dedi.

Gerekçeli kararda;

FETÖ’nün genel hareket biçiminin, devlet içerisindeki kadrolarda sinsice yapılanmasının yanı sıra toplumsal kaostan beslenme olduğu vurgulandı. Kararda,

“Daha önce 17-25 Aralık ve 7 Şubat MİT kumpası yargılamalarında olduğu gibi kumpas organizasyonlarının ana teması toplumu, hedefindeki algıya yönelterek kaos çıkarmak ve böylelikle devleti ve hükümeti yıpratmaya ve işlevsiz hale getirmeye çalışmaktır” ifadeleri yer aldı. Yapılan açıklamada;

“Milletimizin üstün feraset ve cansiperane cesaretiyle tanklara siper ettiği gövdesi değil, aslında devletine olan bağlılığı ve demokrasiye olan sevdası ile şekillenen karakteridir. Bu örgüt ile mücadele sadece Cumhurbaşkanının şahsı yahut yargı makamları ile yahut mağdur Fenerbahçe Spor Kulübü ve diğer mağdurlarla sınırlı kalmayarak topyekun verilmesi gereken bir mücadeledir. FETÖ sadece eli kanlı bir silahlı örgüt değil ,itibar ve maneviyat suikastçisi bir zihniyettir. İş bu yargılamaya konu dosyamızda usülsüz ve sahteciliğe konu edilen eylem ve belgeler ile kurmaya çalıştığı kumpasla sadece Fenerbahçe Spor kulübü ve dosya mağdurlarının değil Türk Futbolunun ve Türk milletinin de itibarına, saygınlığına saldırmış ve derin yaralar açmıştır.” dendi.

Fenerbahçe açıklama yaptı

Futbolda şike davasında verilen hükmün gerekçesinin açıklanmasının ardından, Fenerbahçe Spor Kulübü yazılı bir açıklama yaptı. Kulüp, yaptığı açıklamada;

“Hukukçularımız ‘Futbolda şike kumpası’ davasında hükmün gerekçesinin açıklamasının ardından harekete geçti.” dedi.

futbolda-sikeler

KAYNAK: FETÖ GERÇEKLERİ

Benzer gönderiler